HaberlerYenilik Kapasitesini Artıracak Reformlar Konuşuldu


Cumhurbaşkanlığının koordinasyonunu sağladığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Turkcell stratejik ortaklığıyla organize edilen "Türkiye İnovasyon Konferansı" İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde başladı.

Açılışı Cumhurbaşkanı Yaptı
Açılış konuşmasını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bugün Türkiye ekonomisinin sağlam makro ekonomik temelleriyle, büyük bir kamu borcu ve finansal kriz altında ezilen Avrupa ekonomilerinden kendini ayrıştırdığını belirtip, Ülkemizde verimliliği artırmanın en etkili yolunun da inovasyon, araştırma ve geliştirme faaliyetlerine ağırlık verilmesiyle olacağını kaydetti. TBMM’nin açılışında yaptığı konuşmada da bunun altını özellikle çizdiğini anımsatan Gül, "Artık başta cari açığın düşürülmesi ve reel sektörün rekabet gücünün artırılması gibi yapısal bazı sorunlara yoğunlaşmak için imkan ve kabiliyetlerimizi teşvik etmek zorundayız. Şimdi bu konuyla ilgilenmemiz gerekmektedir. Bu bağlamda yenilik kapasitesini artıracak mikro reformlara ağırlık verme zamanı gelmiştir" dedi. 

Teknogirişimcilere Hibe
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 2012 yılından itibaren her yıl 500 teknogirişimciyi destekleyeceklerini ve başlangıç sermayesi olarak bunlara 100 bin lirayı hibe olarak vereceklerini belirterek, ''Yine projenin birinci fazında başarılı olan arkadaşlarımıza, ikinci faz için de 500 bin liralık ek bir hibe desteği vermeyi planlıyoruz'' dedi. 

Üreticiler Cesaretlendiriliyor 
Katılımcılar arasında yer alan Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, Türkiye'nin 2023 vizyonu hedeflerine emin adımlarla yürürken gerçekleştirilen bu tür organizasyonların sanayicileri ve üreticileri cesaretlendirdiğini ifade ederek, "Dünyada ARGE ve inovasyon çalışmaları tüm sektörlerin gelişmesine maksimum oranda katkı sağlıyor. Üniversiteler, Teknokentler, ARGE merkezlerine sağlanan devlet destekleriyle biz de bu çıtayı yakalayabiliriz. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül'ün de altını çizdiği gibi, güçlü bir ekonomi, reel sektörün güçlenmesi ve cari açık kıskacından kurtulmanın yolu inovatif çalışmalardan geçmektedir" şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Önemli İsimler Birarada
Konferansta her biri kendi alanında marka olmuş isimler yer alıyor. BlackBerry’nin mimarı Mike Lazaridis, Modern Katar’ın kurucusu Şeyh Hamad Bin Khalifa Al Thani, inovasyon çalışmalarıyla ünlü Prof. Clayton Christensen, genetik biliminin kaşifi Prof. Mary Claire King, CERN’de evrenin sırrını arayan adam Lyndon Evans ve tıp dünyasının Amerika’da parlayan yıldızı Prof. Murat Güneliki 2 gün boyunca devam edecek konferansta yer alan isimler arasında.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al