HaberlerYerli Otoda “Babayiğit” Elektrikliden Çıkıyor


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: Yerli elektrikli araç üretimi için 20 talipli çıktı. Başvuruları değerlendiren TÜBİTAK, 10 konsorsiyumun projesini eledi. Başvurular arasında otomobil, otobüs ve hafif ticari araç projeleri bulunuyor. 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK'ın yüzde 100 Ar-Ge desteği vereceği yerli elektrikli araç üretimi çağrısına, 20 konsorsiyumun başvuruda bulunduğunu belirterek, başvuruları değerlendiren TÜBİTAK'ın, 10 konsorsiyumun projesini elediğini, başvurular arasında otomobil, otobüs ve hafif ticari araç projelerinin bulunduğunu açıkladı.
 
Bakan Ergün, AA muhabirine, yaptığı açıklamada, elektrikli araç teknolojilerinin yerli olarak geliştirilmesi ve bu bileşenlerin kullanılarak yerli elektrikli araç üretilmesi amacıyla TÜBİTAK tarafından açılan çağrının ilk aşamasının tamamlandığını bildirdi.
 
TÜBİTAK'ın yüzde 100 Ar-Ge desteği vereceği yerli elektrikli otomobile ilişkin, Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı (1007 Programı) kapsamında çıkılan "Elektrikli Araç Teknolojilerinin Geliştirilmesi" başlıklı çağrıya 20 konsorsiyumun başvuruda bulunduğunu belirten Ergün, başvuruları değerlendiren TÜBİTAK'ın, 10 konsorsiyumun projesini elediğini söyledi. Ergün, başvuruların, üniversite, kamu ve özel sektör kuruluşlarının oluşturduğu Proje Yürütücüsü Kuruluşları (PYK) ile Elektrikli Araç Üretici Kuruluşlarının (AÜK) oluşturduğu konsorsiyumlar tarafından yapıldığını dile getirerek, buna göre, PYK'lann tasarım, batarya, elektrikli motor ve araç kontrol sistemlerini geliştirmek için Ar-Ge çalışması yapacağını, AÜK'lerin ise geliştirilecek bileşenleri kullanarak yerli elektrikli aracı üreteceğini anlattı.
 
İlk prototip 4 yıl içinde yapılacak Bakan Ergün, desteklenecek projelerin en fazla 4 yıl içinde tamamlanacağını ve bu süre sonunda prototip araçların hazır hale getirileceğini bildirerek, ardından üretici kuruluşlar tarafından seri üretime geçileceğini belirtti. Üretilecek araçların kritik ve yeni teknolojilere sahip, dünya ile rekabet edebilecek fiyat ve kaliteye sahip olacağını dile getiren Ergün, TÜBİTAK'ın sahip olduğu fikri haklarını, aracın Türkiye'de üretilmesi ve 5 yıl süreyle üretim ve satış garantisi verilmesi durumunda üretici kuruluşa devredeceğini anlattı. 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, geçen hafta TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz ve beraberindeki heyeti kabulünde, yerli otomobil çalışmalarına ilişkin, "Babalar var ama o kadar yiğit değiller, bu konuda yiğitlik göstermediler şimdiye kadar. Yiğitler var aşağıda ama onlar da baba değiller. Ya onlardan biri, ikisi birleşecek baba olacaklar.
 
Ya da gerçekten bu işin babası olanlar bir yiğitlik yapacaklar, Türkiye'de markalaşma konusunda adım atacaklar" demişti. Bu konuda bazı çalışmaların yapıldığını, bazılarının da hala sürdüğünü dile getiren Ergün, "Hem fosil yakıtlı araçlarla ilgili hem de elektrikli araçlarla ilgili çalışmalar var. Belki elektrikli araç markalaşması süreci, daha hızlı bir şekilde hareketlenebilir. Çünkü TÜBİTAK da bu konuda bir çağrıya çıktı ve önemli bir Ar-Ge desteği vereceğini ilan etti. Elektrikli araç teknolojilerinin üretilmesi ve geliştirilmesi sürecinde, ötekine nazaran daha hızlı bir çalışma başlamış olacak" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al