Bora Erguvan

Uzman GörüşleriYerli Otomobil mi?


Yerli otomobil üretiminin gündemi meşgul ettiği bugünlerde, Türk Otomotiv sanayisindeki gelişmeleri mercek altına aldık. Yerli üretim için olmazsa olmaz olan şey tabi ki Ar-Ge. Ar-Ge çalışmalarının Türkiye’de iyi bir yerlere geldiği de aşikâr. Ama Otomotiv sanayi için gerçekten yeterli Ar-Ge yapılıyor mu?

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Ar-Ge merkezlerine yönelik çıkarmış olduğu 5746 sayılı Ar-Ge faaliyetlerinin desteklenmesi hakkında kanun kapsamında, 2011 sonu itibariyle Ar-Ge merkezi belgesi alan firma sayısı 102 ye ulaştı. Bu firmaların 38 tanesi Otomotiv ve Otomotiv yan sanayi firmaları. Bu firmalar toplamda 3600 ın üzerinde Ar-Ge mühendisi istihdam ediyor. Firmaların 2010 yılında Ar-Ge ye ayırdıkları toplam bütçe 718 Milyon TL. Yani firma başına ortalama Ar-Ge personeli sayısı 100, Ar-Ge bütçesi ise 18 Milyon TL. Peki bu rakamlar yerli üretim için yeterli mi?

Ar-Ge deyince akla gelen ilk şey tabi ki patent. Firmaların yenilikçi kimlikleri patentlerle özdeşleşir. Ar-Ge merkezlerimizde otomotiv ve otomotiv yan sanayi adına yapılan patent müracaatı sayısı 690. Bu ilk bakışta Türkiye için yüksek bir rakam gibi gözükse de müracaatların çok büyük bir çoğunluğu araç kapıları, koltukları, elektrik aksamları kasaları gibi otomotiv yan sanayi ile ilgili müracaatlar. Yerli otomobil için rakamlar ortada, ortak üretim yapabilecek firma sayısı 38, firma başına ortalama Ar-Ge mühendisi sayısı 100, firma başına patent sayısı ise sadece 18 ve bu patentlerin çok büyük çoğunluğu da yan sanayi ile ilgili başvurular olarak göze çarpıyor.

Yerli üretim için gereken 3 değer olan, Ar-Ge mühendisi, Ar-Ge’ye ayrılan bütçe ve patent sayılarını arttırmadan yerli üretime girmek çılgınlık olacak gibi gözüküyor…
 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al