Basın BültenleriYılın patent istatistiği belli oldu: 2015 yılında patent başvuruları arttı


Sektörünün ülkemizdeki köklü ve lider kuruluşu Destek Patent’ten yapılan açıklamaya göre; “2014 yılında 15 bin 943 olan toplam patent ve faydalı model başvurusu, 2015 yılında 17 bin 541’e yükseldi. 2014’de 111 bin 544 olan toplam marka başvurusu, 2015 yılında 110 bin 679 da kaldı. Bir önceki yıl 42 bin 844 olan tasarım başvuruları ise, 2015’de 40 bin 206 olarak gerçekleşti”

Ar-Ge harcamaları artırıldığında patent başvurularının da doğru orantıyla artış gösterdiğini belirten Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, "Patent portföyünde gerçekleşen sadece yüzde 1'lik bir artış, yüzde 0,11'lik bir ekonomik büyümeye karşılık geliyor. Bundan dolayı alınan her patent, firmalara kazandırdığı gibi ülke ekonomisinin de gelişimine büyük katkı sağlıyor. Patent başvurularının, dolayısıyla Ar-Ge harcamalarının artması bu nedenle büyük önem taşıyor” dedi.

Hükümetin 2016 Eylem Planı’nda açıkladığı yeni patent kanununun patent başvuru rakamlarına olumlu yansıyacağını savunan Yamankaradeniz, “Patent ile ilgili işler, 90’lı yıllarda çıkarılan kanun hükmünde kararname ile yürütülmekte. Patent kanunu hızlı düşünüp, hızlı hareket etmemiz gereken konuların başında gelmekte. Ülkemizin küresel rekabette yerini alabilmesi için en önemli koşullardan birisi. 21’inci yüzyıl Türkiye’sinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde hazırlanan yeni patent kanunu, Türkiye’de marka, patent, endüstriyel tasarım ve tescil süreçlerinin iyileştirilmesini kapsıyor. Yeni patent kanunu, patent başvuru rakamlarına çok olumlu yansıyacaktır” diye konuştu. 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al