HaberlerYTÜ'lü Öğrenciler Model Uydu Yarışmasında Birinci Oldu
Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, ABD'nin Teksas eyaletinde Amerikan Uzay Kurumu ve Amerikan Uçak ve Uzay Enstitüsü tarafından her yıl geleneksel yapılan Cansat uydu yarışmasının bir benzeri, ilk kez TÜRKSAT tarafından gerçekleştirildi.

Bu yıl ilk kez düzenlenen TÜRKSAT Model Uydu Yarışması'nda, YTÜ Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü'ne bağlı IQRASAT uydu ekibi Türkiye birincisi oldu. 

Yarışma kurallarına göre belirli bir yükseklikten bırakılan model uydular inerken GPS koordinatları, atmosferik-sıcaklık, basınç, yükseklik, iniş hızı, yere çarpma kuvveti ve pil gerilimini saniyede bir yer istasyonuna ileten Payload/Uydu tasarlanması istendi.

Yarışmada aynı zamanda uydunun yere inerken dünyanın görüntüsünü kaydetmesi ve yere iletmesi kurallar arasında yer aldı.Mühendislik alanında lisans ve yüksek lisans öğrencilerine teorik bilgiyi pratiğe dönüştürme becerisi sağlayan yarışma sonunda, birinci olan IQRASAT takımı üyeleri 2 bin lira tutarında hediye çeki kazandı.

Yarışma tamamlandıktan sonra, TÜRKSAT Gölbaşı Yerleşkemsi Lagari Hasan Çelebi Müzesi ziyaret edildi ve uzay şartları, uydu tasarımı ve uydu işletmeciliği hakkında sorular cevaplandırıldı. Yarışmacılara, katılım belgesi ve TÜRKSAT hediye seti armağan edildi.

Yarışmayı kazanan YTÜ öğrenciler, gelecek yıllarda hidrojen ve elektrik enerjili araçların yanı sıra uydular üzerine de çalışmalarını yoğunlaştıracaklarını ve bu alanda da önemli başarılara imza atmak istediklerini dile getirdi. 


Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al