HaberlerYurtdışında Marka Savaşı Şekercilerin Tadını Kaçırdı


Bir zamanlar tekstil sektörünün karşılaştığı marka savaşı bu kez gıdacıları vurdu. 200'ün üzerinde ülkeye ihracat yaparak uluslararası markaların pazarlarını ele geçirmeye başlayan Türk şekercileri global rakiplerinin 'tescil' kıskacında. 

Global rakipler 'ürünümüzün taklidi' diyerek dava açıyor, birçok markayı pazarlarına bu yöntemle sokmamaya çalışıyor. Dubai'de 18. kez gerçekleştirilen gıda, gıda teknolojileri ve paketleme fuarı Gulfood'un açılışında konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, Türkiye'den ve Avrupa'dan patent almalarına rağmen Türkiye'deki mahkemelerin kendilerini korumadığını kaydetti. Mete, bu durumun sektöre milyonlarca dolar zarar verdiğini vurguladı. Mete, "Patent almışız, tanıtım yapmışız, ihracata başlamışız. Hemen bir yabancı marka üretimin durdurulması için Türk mahkemelerine başvuru yapıyor. Mahkeme patent belgemizi dikkate alıp başvuruyu reddeceğine, aksi yönde üretimin iptali kararı alıyor. Bu durum ihracatçılara çok büyük zararlar veriyor" dedi.
 
Mahkemeler Bizi Korumuyor
Patent davaları nedeniyle büyük sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden Elvan Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Hidayet Kadiroğlu da Türk mahkemelerinin kendilerini korumadığı görüşünü dile getirdi. Kadiroğlu şunları söyledi: "Almanya ve Fransa'da dava açıyorlar ve kazanıyorlar. Daha sonra Türkiye'ye gelip tanıma davası açıyorlar ve bizi tazminata mahkum ettiriyorlar. Aynı şeyi biz yapsak, Alman veya Fransız mahkemesi asla bizim lehimize karar vermez. Avrupalı markalar özellikle son 4-5 yıldır yıldırma politikası izliyorlar. Biz artık Fransa'daki fuarlara gitmeme kararı aldık. Fransa'ya gidiyorsunuz, standınızı açıyorsunuz ve bir avukat geliyor. Diyor ki 'rengi veya dizaynı benziyor', kolluk kuvvetiyle ürünü toplatıyor, ardından dava açıyor. Türkiye'den, yurtdışından tüm patent belgelerimizi alıyoruz ama 100 yıl önceki patent belgesiyle karşımıza çıkıp iptal ediyorlar. Bizim 4 ürünümüze patent davası açıldı. İki davayı kaybettik ve 200 bin euro kaybımız oldu."
 

Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu Dubai'de Tanıtım Ofisi Açılacak
Birlik olarak 2012 Ocak ayında yaklaşık 140 milyon dolar, 2013 Ocak ayında 155 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiğini ve sektörde yüzde 15 ihracat artışına ulaşıldığını belirten Zekeriya Mete, sektör olarak potansiyel olabilecek bölgelerde kendilerini göstermeye çalıştıklarını kaydetti. Dubai'de Şekerleme ve Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu olarak tanıtım ofisi açmayı planladıklarını ifade eden Mete, "Dubai ilk olacak. Libya'da da ofis açmayı düşünüyoruz. Dubai'yi Ortadoğu ve Afrika ülkeleri için üs olarak kullanmayı hedefliyoruz. Çok kısa sürede prosodürlerimizi hallettikten sonra yönetim kurulundaki arkadaşımızla yerini belirleyip ticaret müşavirine bağlı olarak böyle bir yapıyı harekete geçirmeyi planlıyoruz" dedi. 
 
Havuz ve Bilirkişi Sorunu Var
Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, şirketlerin marka ve tescil başvurusu yaparken iyi bir araştırma yapmaları gerektiğini söyledi.  Türkiye'de yabancı bir markanın burada tescili olmasa dahi kullanımı varsa sizin tesciliniz olmasına rağmen mahkeme aleyhinize karar verir. Yurtdışında da aynı durum söz konusu" diyen Yamankaradeniz yabancı kelimeleri tescil ettirirken de iki kez düşünülmesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Kemal Yamankaradeniz sorunlardan birinin de marka ve tescil başvurusunda bulunurken WIPO'nun 85 ülkenin yer aldığı havuzunun kullanılması olduğunu belirterek şöyle devam etti: "Bizler araştırmaları yüzeysel olarak burada yapıyoruz. Buradaki havuza sadece 85 ülke dahil. Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Katar ve Brezilya gibi birçok ülke dahil değil. WIPO'ya dahil olmayan ülkenin bizzat araştırılması lazım." Mahkemelerde bilirkişi eksikliğinden kaynaklanan mağduriyetlerin de çok fazla yaşandığını belirten Yamankaradeniz, yeterli bilgisi olmayan kişilerin raporlar yazarak büyük mağduriyetlere yol açtığına dikkat çekerek, "Bilirkişide Adalet Bakanlığı'nın da gündeminde. Konuyla alakalı bir müessese kurulacak. Türkiye'de bilirkişi kurumuna ihtiyaç var. Ehil olmayan kişilere bu işin verilmemesi lazım" şeklinde konuştu.

DÜNYA

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al