Ocak 2014Yurtdışında Tasarım Tescili Gerekli mi?


Uluslararası pazarda kendisine yer edinmek isteyen ve özellikle ihracat yapan firmalarımız, fikrî ve sınaî mülkiyet haklarını korumalıdırlar. Bu yüzden İhracata konu ürünlerde yer alan görsel tasarımlarını sadece ülkemizde tescil ettirmiş olmaları yetmemekle birlikte, ihracat yapılacak ülkelerde de tescil korumasının alınması gerekmektedir. 

İhracat yapılan ülkelerde tescil edilmeyen tasarımların karşılaşılabileceği riskler şu şekildedir:


  1. İhracat yaptığınız ülkede, tasarımınız tescilli değilse haksız rekabet ile ciddi yaptırım ve maliyetlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. (Örneğin, Almanya’da haksız rekabet iddiası halinde söz konusu ürünün ticari faaliyetinin durdurulması ve 250.000 Euro’yu bulan tazminat ödenmesi, davaya konu olmasa bile 20.000 Euro’ya ulaşabilen ihtar, tespit, avukatlık ücretleri vb. giderler söz konusudur.
  2. Fuarlarda teşhir edeceğiniz ürünlerin ilgili ülkede tescilinin olup olmadığını araştırmalı ve fuara katılım öncesi tasarım tescil başvurusunu yapmalısınız.
  3. Tescil edilmeden fuarda teşhir edeceğiniz ürünler taklide konu olabilir. Bu durum ilgili ülkedeki tescil sahibince teşhirdeki ürünlerinize el konulması anlamına gelir.
  4. İhracat yapılacak ülkelerde ürün tasarımlarının tescili, oluşabilecek olası tazminata ve davaya konu hukuki yaptırımlara maruz kalmanızı önleyecektir. 

    İhracat yapacağınız ülkelerde tasarımınızın tescil ile korunması ve uzun vadeli haklarınız konusunda danışmanlarımız size destek olmaya hazır. 

    Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al