Basında Çıkan HaberlerYüzde 1 barajı aşıldı


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçtiğimiz günlerde, 2014 yılına ait Ar-Ge faaliyetleri araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre, bir önceki yıl GSYH içerisinde yüzde 0,95’lik paya sahip olan Ar-Ge harcamaları, psikolojik seviye olan yüzde 1’i aşarak yüzde 1,01’e yükseldi. 
Türkiye’de kamu kuruluşları, vakıf üniversiteleri, özel sektörler ve devlet üniversiteleri 2014 yılında, geçen yıla oranla yüzde 18,8 artış göstererek Ar-Ge’ye 17 milyar 598 milyon lira harcadı. Araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) faaliyetleri araştırması sonuçlarını değerlendiren Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, “Ar-Ge faaliyetlerinin GSYH içerisindeki payı devamlı olarak artırılmalı. Gelişmişliğin en önemli göstergelerinden biri olan Ar-Ge faaliyetlerinin, gelişmiş ülkelerde ülke ekonomilerinden aldıkları pay ortalama yüzde 2 ile 3 seviyelerinde.Türkiye psikolojik eşik olan yüzde 1’i aştı. Ancak hala yeterli seviyede değiliz. Ar-Ge yatırımlarımızın GSYH içindeki payı sürekli artış göstermeli” dedi.

Ar-Ge yatırımları için devlet desteğinin öneminin de altını çizen Kemal Yamankaradeniz, “Özellikle son düzenlemelerle birlikte orta yüksek ve ileri teknoloji destek limitlerinin 1 buçuk milyon liraya çıkarılması çok büyük bir gelişme. Ancak verilen destek kadar, desteğin doğru kullanılmasının sağlanması da büyük önem taşımakta” diye konuştu.

Ar-Ge harcamalarında özel sektör başı çekiyor Gayrisafi yurtiçi Ar-Ge harcamalarında yüzde 49,8 ile özel sektör başı çekerken,yüzde 40,5 ile yükseköğretim kurumları ve yüzde 9,7 ile kamu kurumları onu takip etti. Böylelikle özel sektör bir önceki yıl yüzde 47,5 olan payını49,8’eçıkarmış oldu. Yükseköğretim kurumları pastadan yüzde 40,5’lik pay alırken, kamu kurumları ise yüzde9,7’lik pay ile yılı tamamladı.

Ar-Ge personeli sayısı artmaya devam ediyor Tam Zaman Eşdeğeri (TZE) cinsinden 2014 yılında bir önceki yıla göre Ar-Ge personeli sayısındaise yüzde 2,2’lik bir artışla 115 bin 444 kişiye ulaşıldı. 2014 yılında Ar-Ge personeline sektör bazında bakıldığında da, yüzde 53,7’si özel sektörde, yüzde 35,7’si yükseköğretim kurumlarında yer aldı.

Artan Ar-Ge harcamaları,patent başvurularına olumlu yansıdı Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından, 2015 yılının ilk 10 ayına ait patent, faydalı model ve endüstriyel tasarım başvuru rakamlarını açıklandı.Yapılan açıklamaya göre; 2014 yılının ilk 10 ayında, yerli ve yabancı olmak üzere 12 bin 589 adet patent ve faydalı model başvurusu yapılırken, bu rakam 2015’in aynı döneminde 13 bin 292 adete ulaştı. Marka ve endüstriyel tasarım başvuru rakamlarına bakıldığında, bir gerileme olduğu gözlemleniyor.2014 yılının ilk 10 ayında 87 bin 942 adet olan yerli ve yabancı marka başvuruları, 2015 yılının aynı döneminde 87 bin 472 adet olarak gerçekleşti.

Tasarım başvurularında ise 2014 yılının ilk 10 ayını kapsayan yerli ve yabancı başvurular 7 bin 150 adet iken, 2015 yılının aynı döneminde 6 bin 982 adete geriledi.


Kemal Yamankaradeniz,“Ar-Ge harcamaları artırıldığında patent başvuruları da doğru orantıyla artış gösteriyor. Patent portföyünde gerçekleşen sadece yüzde 1'lik bir artış, yüzde 0,11'lik bir ekonomik büyümeye karşılık geliyor. Bundan dolayı alınan her patent, firmalara kazandırdığı gibi ülke ekonomisinin de gelişimine büyük katkı sağlıyor. Patent başvurularının, dolayısıyla Ar-Ge harcamalarının artması bu nedenle büyük önem taşıyor” dedi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al