2012-08-07

Türkiye'nin ilk ikinci el marka pazarı yenilenen yüzüyle pazara girdi

Sahibinden az kullanılmış ikinci el marka

Ticari olarak kullanılmayan tescil altındaki markaları satmak ya da ticari girişiminizi hızlandırmak için hali hazırda bilinirliği olan bir markayı satın almak artık daha kolay. Marka ve patent danışmanlığı sektörünün öncü kurumu Destek Patent A.Ş. tarafından yenilenen yüzüyle tekrar hizmete giren "Satılık Markalar Portalı" sayesinde daha önce tescil edilmiş ancak atıl markalar yeniden ekonomiye kazandırılıyor.

Destek Patent A.Ş. tarafından koruma altına alınmış ama atıl durumdaki markaları yeniden ekonomiye kazandırmayı amaçlayan, www.satilikmarkalar.com.tr web adresi üzerinden ulaşılabilen portal, özellikle marka arayışı içinde olan ve riske girmeden ticari girişimini hayata geçirmek isteyen müteşebbislere de büyük kolaylık sağlıyor.

"Satılık Markalar Portalı" sayesinde girişimcilerin markalaşmak için zaman ve para harcamadan bir marka sahibi olabileceğinin altını çizen Destek Patent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, "Biz bu portal ile tescil ile korunan, sahibi tarafından satılığa çıkarılmış ya da ticari olarak atıl durumda bulunan markaları ekonomiye kazandırmayı, farklı sektörlerde kendi markası ile yer almayı hedefleyen girişimcilere çözüm üretmeyi, firmalara markalaşma konusunda değişik bir bakış açısı kazandırmayı, markanın sadece bir belge olmayıp maddi değerinin de olduğunu ve alınıp satılabildiği bilincini oluşturmayı amaçlıyoruz" dedi.

Tescillenmiş ya da başvuru aşaması tamamlanmış bir markayı satın alan girişimcilerin hemen ticari faaliyete başlayabildiğinin altını çizen Yamankaradeniz, "Markalaşmak ya da bir sektörde kalıcı bir marka yaratmak, girişimciler ya da farklı sektörlerde teşebbüste bulunan yatırımcılar için meşakkatli bir süreç. Bunun yerine hem hazırda bir markayı satın alarak onun mevcut bilinirliğinden yararlanıp ya da onun itibarını kuvvetlendirerek daha hızlı yol almak hem de markalaşma maliyetlerini aşağıya çekmek mümkün. Bunun için yatırımcıların www.satilikmarkalar.com.tr adresini ziyaret etmesi yeterli" diye konuştu.

Tescilin marka üzerindeki hakları kanıtlayan ve marka ihlalini engelleyen en önemli araç olduğunu kaydeden Kemal Yamankaradeniz, "Türkiye'de tescilli marka sayısı bugün yarım milyon adedi geçmiştir. Her yıl bu rakama yaklaşık 80 bin yeni marka başvurusu eklenmektedir" dedi.

Türkiye'de marka tescilinde yetkili resmi kurum olan Türk Patent Enstitüsü'ne yapılan başvuruların yaklaşık yarısının kabul gördüğünü ve bunların tescil belgesi almalarının da yaklaşık 12 ay sürdüğünü kaydeden Yamankaradeniz, "Günümüzde rekabetin daha zor şartlarda yaşandığı iş dünyasında hızlı olmak hayati önem taşımakta. Firmalar hedef kitleleri nezdinde markalarını kalıcı hale getirmek için büyük tanıtım bütçeleri ayırmak durumunda. Tescili kesinleşmeyen bir marka için bu yatırımları yapmaktan da haklı olarak çekinmekteler. ‘satilikmarkalar.com' işte bu noktada girişimcilerin imdadına yetişiyor. Bu sistemle kullanmadığı tescilli markasını satan girişimci bir gelir elde ederken, hali hazırda tescilli markayı alan girişimci ise zamandan ve marka sahibi olmak için bir yıllık bekleme sürecinin maliyetlerinden kurtulmaktadır" diye konuştu.