2021-05-30

Madrid Protokolü

Girişimciler, günümüzde global ekonominin gidişatını belirliyor. Bu nedenle tüketici alışkanlıklarının oldukça hızlı değişmesi ve internetin hayatımıza daha çok dâhill olması, her geçen saat yeni bir girişimciye parlak fikirler sağlıyor. Bu girişimler başarıyı yakalarken tüketicilerin zihninde en çok yer eden nokta ise marka ve patentler oluyor. Marka ve patentler, bir girişimin yönünü belirlerken aynı zamanda girişimcinin fikrini de öznelleştiriyor.

Sizin de bir girişim fikriniz sonrası marka oluşturduğunuzu düşünelim. Bu markayı tüm dünya üzerinde tescil ettirebilmek için nasıl bir yol izlemelisiniz sorusunun cevabı kısaca, Madrid Protokolü`nden geçiyor. Siz de bir marka oluşturmak ve bu girişiminizi tüm dünyada tescil ettirmek istiyorsanız, Madrid Protokolü hakkındaki detayları öğrenmeniz gerekiyor.

Madrid Protokolü Nedir?


Madrid Protokolü kısaca; üye ülkelerin sınırları dâhilinde yapılan marka tescilinin, uluslararası geçerlilik kazanması durumudur. Marka tescilinde her ülke için ayrı ayrı başvuru yapma zorunluluğunu kaldıran Madrid Protokolü, ülkeler arasındaki anlaşmalar sayesinde global geçerlilik kazanıyor. Uluslararası marka tescil sistemi olarak da anılan protokol, girişimcilerin ve yeni marka sahiplerinin küresel ekonomiye daha kolay entegre olabilmesini sağlıyor.

Uluslararası marka tescil sistemi ile 1989 yılında bütünleşen Madrid Protokolü, markaların ticari sınırlarını kaldırarak işlem, maliyet ve bunlara bağlı bir takım sorunları girişimciler adına kaldırıyor. Tek bir ücret ödeyerek patent ve marka hakkını girişimciye sağlayan sistem, tescil işleminin yapıldığı ülkeden, yapılan tek başvuruyla da hakkı sahibine veriyor.

Ülkemiz ise Madrid Protokolü taraflarından biri olmayı, 1 Ocak 1999 yılında kabul ediyor. Bu tarihten itibaren; Türk Patent ve Marka Kurumu aracılığıyla onaylanan tüm işlemler, diğer taraf ülkeler nezdinde de otomatik olarak onaylanıyor. Birçok ülkenin üyesi olduğu Madrid Protokolü, tek bir işlem ile uluslararası geçerlilik kazandırıyor.

Madrid Protokolü Üye Ülkeler Hangileridir?


Madrid Protokolü, girişimlerin sayısını artırıp evrak işlemlerini azaltmak ve daha fazla patenti ekonomiye entegre edebilmek adına bünyesinde birçok ülkeyi barındırıyor. Aktif olarak 106 ülkenin veya birliğin dâhil olduğu protokol, marka ve patent konusunda ülke işbirliklerini artırıyor. Oldukça önemli bir anlaşma olan Madrid Protokolü, yedi kıtadan da ülkeyi bünyesinde barındırarak marka sahibi adaylarına geniş bir yelpaze sunuyor. Üye ülkelerden bazıları:

· Afganistan · Afrika Fikri Mülkiyet Ofisi (OAPI)

· Almanya

· Amerika Birleşik Devletleri

· Arnavutluk

· Avrupa Birliği

· Benelüks ( Hollanda, Belçika, Lüksemburg)

· Birleşik Krallık (İngiltere)

· Bulgaristan

· Cezayir

· Çekya

· Çin

· Danimarka

· Fas

· Fransa

· Hindistan

· Hırvatistan

· İran

· Karadağ

· Kore Cumhuriyeti

· Küba

· Macaristan

· Meksika

· RusyaDestek Patent ile Markanızı Güvenle Tescil Edin

Destek Patent Anonim Şirketi, 38 yıldır sektöründe edindiği deneyimleri müşterilerine en kaliteli hizmet ile sunuyor. Bünyesinde bulundurduğu birçok hizmet ile danışman görevi gören şirket, müşterilerinin sınai haklarını tüm tehlikelerden koruyor. Destek Patent; farklı hizmetlerde müracaat işlemleri, hukuki süreçlerde en kaliteli desteği, en doğru patent ve marka araştırma analizlerini müşterilerine sunuyor.

Şirketler için günümüzün en önemli birikimi olan entelektüel sermayeye sahip çıkan Destek Patent, tescil ve başvuru süreçlerini de takip ediyor. Destek Patent A.Ş., firmaların en değerli sermayesi olan markaları tescil ediyor. Madrid Protokolü`ne uygun gerçekleşen bu hizmet, değerleri uluslararası ölçekte garanti altına alıyor. Tasarım tescil işlemlerini de protokole uygun gerçekleştiren Destek Patent, ürünlerin taklit edilerek marka değerine zarar gelmesini engelliyor.

Patent başvurularını da şirketlerin adına takip eden kurumsal firma, bulunan inovasyonların Madrid Protokolü`ne uygun şekilde üçüncül kişiler tarafından kullanılmamasını sağlıyor. Siz de şirketinizin en değerli varlıkları olan; patent, marka, tasarım tescili gibi işlemleri Madrid Protokolü çerçevesinde gerçekleştirmek istiyorsanız, Destek Patent A.Ş.’nin internet adresine gelerek arzu ettiğiniz hizmeti, en kaliteli şekilde alabilirsiniz!