Apple’dan Yeni Patent

Apple, yeni AirPods’larla birlikte trafikte kaza riskini en aza indirmeyi hedefliyor. Konuyla ilgili çıkan haberlere göre Apple, AirPods’ları kalp atış hızı izleme gibi sağlıkla ilgili özellikler açısından yükseltiyor.

Apple’ ın ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) ‘ne sunduğu patentte kullanıcıların acil durum sirenleri ve araba kornaları gibi çevrelerindeki temel sesleri duymalarını sağlamak için sesi otomatik bir şekilde değiştiren “Bağlamsal ses” sisteminden bahsediliyor. Bu sayede insanlar yolda AirPods kullandıkları anda çevrelerindeki önemli şeyleri duymaya devam edecek. Bu seslerin başında özellikle araba kornası ve ambulans sireni yer alıyor. Böylece kullanıcılar yolculuk esnasında daha güvende olacak.

Sistem, özellikle kullanıcıların cep telefonu ya da Apple Watch’ın topladığı GPS verilerini ve diğer sensör parametreleriyle eşleşerek kulaklığın seviyesini değiştirecek. Bu durum da kullanıcının yolculuğunun hızını ve yönünü belirleyecek.

Örneğin, GPS verileri, kullanıcının yoğun bir kavşağa yakın olduğunu söyler ancak, kullanıcı her iki kulağına da AirPods taktığı için çevredeki trafiği algılayamayabilir. Bu sistem sayesinde AirPods’lar seviyeyi düşürür ya da çalmayı keserek kullanıcıyı trafiğe karşı uyarır.

Aynı zamanda AirPods’lar ve diğer cihazlar belirli verileri algıladığı zaman sistem, kullanıcıları dikkatli olmaları konusunda uyarmak için Apple Watch veya iPhone’da kayıtlı alarm sesini çalabilir.

Kaynak: Shift Delete