Başkanın Mesajı

Değişen Ekonomide Patentin Gerekliliği

Yeni ekonomide sınai hakların rolü daha etkin olarak belirlenmiş durumda ve yeni ekonomi, reel şartların daha somut hale geldiği bir yapıda hızla şekilleniyor.

Son ekonomik krizden dersler çıkarmaya çalışan gelişmiş ekonomiler, reel temele dayanmayan hacimsel büyümeden gördükleri zararları kapatabilmiş değil. Bugün yeni ekonomi, değer üretimine dayalı yeni markaları ön plana çıkaracak, güçlü teknolojik değişimle ve yenilikçi tasarımları ile tüketicisine sunacak bir oluşum olarak dikkat çekiyor. Bundan sonra hacimsel büyüklüğü sanal olan değerlerden ziyade, reel ekonominin dinamik yapısını güçlendirecek, markaya ve patente dayalı bir yapılanmanın yeni ekonominin lokomotifi olacağı şimdiden söyleniyor.

Tüm bu gelişmeler Türk şirketlerinin yapısal değişimini gerektirdiğinden, biz de Destek Patent olarak bu yeni ekonomideki değer üretimine destek vermeye devam ediyoruz. Amacımız değer olarak ortaya koyduğumuz markalarımızı, patentlerimizi ve tasarımlarımızı ekonomiye en kısa yoldan nasıl kazandıracağımızın mesajını vermenin yanı sıra, bu değerleri 2023 yılında ihracatın 500 milyar dolara ulaşmasına destek verecek konuma getirmektir.

Markaların bu değerleri oluşturması, sürekli takip edilme zorunluluğunu da beraberinde getirmektedir. Destek Patent yenilenmiş yapısında değerlerin korunmasına yönelik hizmetlerini yeniden yorumlayıp geliştirerek müşterilerine sunmaktadır.

Bilindiği gibi, global ölçekte rekabet edebilecek inovatif ürünlerin geliştirilmesi için firmalarımızın AR-GE kültürünü geliştirme gereksinimleri artık bir zorunluluk haline geldi. Destek Patent olarak AR-GE faaliyetlerinin doğru konumlandırılması ve AR-GE çalışmalarının mutlak surette yenilik içeren ürün geliştirilmesine destek vermek amacıyla Teknoprofil’i çıkardık. Teknoprofil sayesinde şirketler daha az maliyetle daha nitelikli AR-GE projeleri yönetecek ve kesinlikle patent veya faydalı modele dayanan buluşlara imza atabilecek.

Ayrıca KOBİ’lerin üniversite çalışmalarından daha çok yararlanmasını hedefleyen yeni bir çalışmamızı da sizinle paylaşmak istiyorum. Bu projemizin adı “İnoversite”, inovatif üniversiteler. TÜBİTAK destekleriyle de güçlendirilen bu proje ile üniversitelerimizin doktora veya doçentlik tezleri sanayide üretilme şansı bulacak veya KOBİ’lerin sorunlarına yönelik doktora konuları belirlemek mümkün hale gelecek. 

Türkiye’nin dünya pazarlarında daha rekabetçi bir ülke konumuna gelmesi için sektörlerinde öncü şirketlere ihtiyacı var. Bu rekabetçi şirketleri ortaya çıkaracak ve onların önünü açacak olan da markaların ve yeniliklerin daha etkin korunmasını sağlayacak yasal düzenlemelerdir.


Saygılarımla,

KEMAL YAMANKARADENİZ
Yönetim Kurulu Başkanı 

 


Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

İşbu form aracılığıyla tarafınızdan temin edilen ad, soyad, telefon numarası ve e-mail adresi bilgileriniz ‘6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’ uyarınca kişisel veri teşkil etmektedir. Bu kapsamda, paylaşmış olduğunuz kişisel veriler, iş ve iletişim faaliyetlerinin yürütülmesi; müşteri ilişkileri yönetim süreçlerinin ve müşteri memnuniyetine yönelik aktivitelerin yürütülmesi amaçlarıyla veri sorumlusu Destek Patent A.Ş. tarafından Kanun’da yer alan ilke ve şartlara uygun olarak işlenecek, korunacak ve 3. kişilerle paylaşılmayacaktır.


Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al