Şengül Balcı Mete

Uzman Görüşleri2023'te Neler Olacak


İnsanları olduğu gibi şirketleri ve ülkeleri de sahip oldukları bazı yetkinlikler açısından değerlendirmek pek tabii mümkündür.  Açıkçası, ülkemizi ve ülkemiz insanını planlama ve organize etme yetkinliği açısından değerlendirdiğimde bu konudaki yetkinliğini gelişmeye açık bulduğumu belirtmeliyim.  Ancak son zamanlarda Türkiye insanı, kurumları, siyaseti, kısaca Türkiye toplumunun, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılına tekabül eden 2023 yılı için hedefler koyuyor olması, bu hedeflere ulaşmak için planlar yapması ve uygulama adımlarını belirlemesi gerçekten sevindiricidir ve ülkemiz gelişimi için son derce yararlı sonuçlar verecektir.
2023 yılında neler olabileceği konusunda milyonlarca düşünce ortaya atılabilir, ben de aşağıda sıraladığım üzere birkaçına değinmek isterim.

  • Türkiye’de Ar- Ge kavramı ve buna bağlı olarak teknoloji gelişimi ve patent sayısı artacak
  • Dünya kulvarında rekabet eden veya rekabette üstünlük oluşturan marka sayısı artacak
  • Sanatsal değeri yüksek çalışmalar artacak ve endüstriyel tasarım ve telif haklarıyla ilgili koruma kapsamı genişleyecek
  • Yeni iş alanları ve iş modelleri oluşacak.

Bu saydıklarımız dışında olumsuz gelişmelerde yaşanacak elbette. Ne yazık ki savaşlar (yeri ve tarafları değişse de devam etmesi muhtemeldir), fakirlik, açlık, terör konuları da gündemdeki yerini koruyacaktır.
Gelecek hepimiz için bilinmezlerle dolu… Ancak şunu da unutmamak gerekir ki gelecek bugünden yaratılır, bugün yaptıklarımız geleceğimizi belirleyecek
Teknolojik gelişmelere uzak kalan, kendini yenilemeyen, geliştirme ve değiştirme çabası içinde olmayan kişi ve kurumların ayakta kalmalarının çok zor olduğu bir çağda yaşıyoruz. Böyle bir çağda yenilikçi olamayan kurumlar tarihe karışırken, inovatif düşünen ve yenilikçi kurumlar tarihe adını yazdıracak.
Hedeflerini doğru şekilde belirleyen, geleceği doğru okuyan, doğru kaynaklara yatırım yapan, teknolojik gelişmeleri yakından izleyen, teknolojik gelişmelerin içinde olan, marka değerini oluşturan ve marka değerine yatırım yapan, kısacası fırsatları iyi değerlendirenler ise kazanacak.

 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al