HaberlerAkıllı Kaskta Polemik Büyüyor


Samsun’da mucitler derneği başkanınca keşfedilen ve Bursa’daki bir özel okul tarafından kendilerine ait olduğu iddia edilen “akıllı kask” projesinde polemik sürüyor. İnsandaki elektriğe duyarlı kask yapan Samsunlu Mustafa Yiğit, akıllı kaskı 6 saniye düşünüp, 60 saniyede geliştirdiğini, Bursa’daki yapılanı taklit etmediğini, bir iş adamının da projenin patentini alacağını açıkladı.

Hayata geçirdiği farklı projeler ile kendinden söz ettiren, ’akıllı kask’ projesi ile tekrar gündeme gelen Dünya Mucitleri, Evrensel, Araştırmalar ve Geliştirmeler Derneği Genel Başkanı Mustafa Yiğit, tanıttığı kask projesi sonrası Bursa’da bir grup öğretmen ve öğrencinin tepkisine neden oldu. Bursa’da bir grup öğretmen ve öğrenci, ’akıllı kask’ projesini 1 yıl önce bulduklarını, patentini aldıklarını ve kendi projelerinin sahiplendiğini ileri sürerek, “Patent almaya kalkarsa cevabını alacak” yönünde açıklamalar yaptı. 


Bunun üzerine bir açıklama yapan Mustafa Yiğit, kendini savundu. Yiğit, “Bir ’akıllı kask’ projesi yaptım. Birilerinden örnek alarak yapmadım. Aslında yapılmış bir devreyi kullandım. Devre daha önce sihirbaz küreydi. Bu küre bizdeki avuç içlerindeki elektrik akımı ile iletişim kurarak işte bir binanın lambalarını açıp kapayan, bir şeyleri hareket ettiren, ateş yakan bir sistemdi. Bu sistemi 1,5 sene önce bulmuştum. Motosiklet üzerindeyken ‘kasksız çalışmayan motor yapayım’ dedim. 6 saniye düşündüm, 60 saniyede de uyguladım. Onlar gibi 6 ay uğraşmadım. Çünkü daha önce kendi bulduğum ve ‘sihirbaz küre’ adını verdiğim bir sistemden esinlendim” dedi.

Kendisinin geliştirdiği projenin insandaki elektriği, öğrencilerin geliştirdiğinin ise ısıyı algılayıp çalıştığını ifade eden Yiğit, "Hiç bir şekilde iki projenin parçaları birbirine uymuyor. Siz 100 liraya mal ediyorsunuz, ben 2 liraya mal ediyorum. Ben kendileri ile daha önce telefonda görüştüm. Bilimle uğraşmak güzel ama benim onlara verdiğim bilgileri bana karşı kullanmasınlar. Isı sensörü her türlü kandırılır. Düğme de kandırılır. Onların yaptığı sistemle bizimkinin arasında dünyalar kadar fark var. Ben bugüne kadar hiç bir şeyin patentini almadım. Asıl insanlık namına bir şeyler yapıp da ardından ‘kim bunları hayata geçirmek istiyorsa, ben para da istemeden bunları veririm’ diyen insanım. Birilerinden bilgileri alıp da arkasından konuşmasınlar . ‘Patent hırsızı, icat hırsızı’ kimin olduğu da belli. Bizimki ile onlarınkinin arasında çok fark var” diye konuştu.

Patent alamayacağına yönelik yapılan açıklamalara cevap veren Yiğit, "Ben almıyorum ama bunun patentini özellikle almak için bir iş adamı geliyor. O, bu projenin patentini alacak" ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Destek Patent Patentler Bölüm Yöneticisi Hakan Özcan; “Bir üretim yapılması ve bu üretim ile ilgili bir buluş ortaya konulabilmesi için ürünün geçmişinin çok iyi bilinmesi, eski tekniğe hâkim olunması gerekir. Teknik bir probleme çözüm ararken öncelikle o problemin başkaları tarafından çözülüp çözülmediğinin araştırılması, hız yapmak istediğimiz sisli yolda görüş mesafemizin artmasını sağlayacaktır. Bizden önce birileri bu işe el atmış ise ve siz bu verilere ulaşmış iseniz bulduğunuz verileri uzman bir patent vekiliyle karşılıklı tartışarak üretim yapıp yapamayacağınıza karar verirsiniz. Yeni bir ürün geliştirilecekse, rakip teknolojiler izlenecekse muhakkak patent araştırması yapılmalıdır. Her yıl dünyada milyonlarca patent başvurusu yapılmakta ve 18 ay içinde ilan edilmektedir. Maalesef bunların önemli bir kısmı daha önce yayınlanmış benzer başvurular yüzünden belge alamamaktadır.” Dedi.

Özcan konuşmasına şöyle devam etti; “Bu açıdan ileride belge alma şansı olmayan bir başvuruyu yapmamak, zaten varolanı yeniden keşfetme uğruna bir sürü zaman ve maliyet harcamamak için patent araştırmalarına özel önem verilmelidir. Yine bu tür bir araştırma size koruma süresi sona ermiş veya hala korunan benzer patentleri gösterecek, hatta patent hak ihlallerine girmenizi önleyebilecektir.” şeklinde konuştu.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al