HaberlerBaca Gazı Gübre Oluyor


Sanayici Nihat Güçlü, bacalardan çıkan gazları filtre eden ve gazı işleyerek sıvı gübre haline getiren sistem geliştirdi. Projeyi TÜBİTAK da destekliyor.

Çevre kirliliğini önlemeye yönelik çalışmalar devam ederken, TÜBİTAK destekli bir proje yatırımcıların yüzünü güldürdü. Sanayici Nihat Güçlü, ilk yüzde yüz yerli kükürtdioksit, azotoksitler ile karbonmonoksit /karbondioksit salınımını %70 azaltan ‘Baca Gazı Arıtma Filtresi’ni üretti. Gazları tutarak doğaya salınmasını engelleyen sistem, gazı işleyerek gübre haline getiriyor.

Bitkiler İçin Faydalı
Projenin Türkiye’deki santrallerde kullanılması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile birlikte TÜBİTAK KAMAG projesi başlatılıyor. Bu kapsamda oluşan baca gazı, ıslak yıkama kulesinde mineralli kimyasal öncelikli olarak yıkamaya tabi tutuluyor. Reaksiyon sonucu oluşan arıtım atığı sistemin alt kısmından sıvı gübre olarak alınıyor. Testlerde gübrenin bitkiler için faydalı olduğu tespit edildi. Filtre sistemi, kömür ve petrol kullanan başta termik santraller olmak üzere asfalt üretim tesisleri, toplu konut ısıtma sistemleri, gemiler, demir-çelik sektörü gibi pek çok alanda kullanabilecek.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al