HaberlerBakan Varank En Çok Yerli Patent Başvurusu Yapan Firma ve Kuruluşları Açıkladı
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yılın ilk altı ayındaki “sınai mülkiyet verileri” ile en çok  yerli patent başvurusu yapan firma ve kuruluşları bildirerek değerlendirdi.
Bakan Varank, yılın ilk altı ayındaki verilerin iyi bir noktada tamamlanacağını belirterek başvuru sayılarındaki gelişimde Ar-Ge’ye yatırım yapan kuruluşların önemine de değindi.
Konuyla ilgili "Önceki yıllarda büyük sanayi kuruluşlarının ağırlıkta olduğu yerli patent başvuru sayıları, bu yılın ilk 6 ayında özellikle KOBİ'lerin ve üniversitelerin de katkısıyla daha geniş bir tabana yayıldı. Geçtiğimiz yıllarda ilk 10'da yer alan firmaların başvuru sayılarında bir miktar düşüş olmasına karşın toplam başvuru sayısı korundu. Bu durum, daha fazla firmamızın yenilik yapma eğiliminde olduğunu göstermesi açısından oldukça önemli." diyen Varank TÜRKPATENT verilerine göre en fazla yerli patent başvurusu yapan firma ve kuruluşlar arasında 150 başvuru sayısı ile ilk sırada Arçelik’in 70 başvuru sayısı ile ikinci sırada Turkcell’in 30’ar başvuru sayısı ile Mercedes Benz Türk ve Vestel Elektronik’in üçüncü sırayı paylaştıklarını belirtti.
En çok patent başvurusu yapan ilk 10 firma ve kuruluş arasında otomotiv, beyaz eşya ve telekomünikasyon alanlarında faaliyet gösteren kuruluşların öne çıktığını belirten Varank bu kuruluşların toplam yerli patent başvurularının yüzde 15’ini oluşturduğuna dikkat çekti.
Bakan Varank, ilk 50 kuruluş arasında ise 21 üniversite bulunduğunu “ Bu durum, üniversitelerimizdeki patent farkındalığını artırmaya yönelik çalışmalarımızın olumlu etkilerini gösteriyor." şeklinde ifade ederek belirtti.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank sınai mülkiyet başvuruları açısından değerlendirildiğinde ise yılın ilk altı ayında 53 bin 645'i yerli olmak üzere, toplam 61 bin 278 marka başvurusu yapıldığını yerli marka başvuru oranının yüzde 87,5 olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Kaynak: TÜRKPATENT 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al