HaberlerBilişim Vadisi Bilgi ve Doküman Birimi AçıldıTürk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından, Türkiye'nin en büyük teknoloji geliştirme bölgesi Bilişim Vadisi'nde bilgi ve doküman birimi açıldı.
Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Fatih KACIR, Bilişim Vadisi'nin milli teknoloji hamlesi yolculuğunda, çok kıymetli bir yer olduğunu ve TÜRKPATENT'in Bilişim Vadisi'nde vereceği bilgi ve doküman hizmetinin çok önemli olduğunu vurguladı. KACIR, 2006'da 54 bin Ar-Ge personeli olan Türkiye'nin, 2018'de 172 bin Ar-Ge personeline erişen bir ekosistemi inşa ettiğini belirtti.
KACIR artış gösteren patent başvuruları ile ilgili ise " 2000'lerin başında bütün Türkiye'de yapılan yıllık patent başvurusu sayısı, yaklaşık 300'lerdeydi. 2018'lere geldiğimizde bu sayı, 7 binlerin üzerine çıktı. Bu dünyada benzerine az rastlanır büyük bir ivme." şeklinde konuştu.
Fikri ve sınai hakların etkin bir şekilde korunmasına ilişkin çalışmaları sürdürerek bu ivmeyi yukarılara çıkarmayı amaçladıklarını söyleyen KACIR “Bu anlamda, Türkiye'nin dört bir tarafında 168 noktada faaliyetlerini sürdüren bilgi ve doküman birimleri girişimcilerimize, tasarımcılarımıza, yenilikçi birey ve kurumlarımıza hizmet sunmaya devam edecek." dedi.
Konuyla ilgili TÜRKPATENT Başkanı Habip ASAN ise “bu kadar yüksek başvurunun olduğu bir ülkede vatandaşlarımıza, sanayicilerimize ve üniversitelerimize daha iyi hizmet vermek üzere; ticaret ve sanayi odalarımızda, üniversitelerimizde, kalkınma ajanslarımızda, bilgi ve doküman birimleri kurmaktayız. TÜRKPATENT'in iştiraki olan Bilişim Vadisi'nde bilgi ve doküman birimimizi açıyoruz ve Bilişim Vadisi ile iş birliği protokolü imzalıyoruz. Türkiye'de şu anda tüm illerimizde, bu birimlerimiz var ancak hepsi aynı seviyede değil. Bugün burada açacağımız bilgi ve doküman birimi, Türkiye'deki en kapsamlı birim olacak şekilde tasarlıyoruz." şeklinde konuştu.
Bilişim Vadisi Genel Müdürü Serdar İBRAHİMCİOĞLU ise vadinin içerisinde yerli otomobil TOGG'un da olduğu 85 firmaya ev sahipliği yapıldığını şimdi ise Bilişim Vadisi'nde geleceği tasarlama vakti olduğuna değinerek “yerli ve milli vizyonla, bir geleceği tasarlama hedefinin olmazsa olmazı, fikri hakların korunması noktasında akıl terinin teminatı Türk Patent Kurumu’nun, bilgi ve doküman biriminin Bilişim Vadisi'nde hizmete girmesinin kıymetli olduğuna inanıyoruz." şeklinde konuştu.


Kaynak: TÜRKPATENT

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al