HaberlerBursa'da Sınai Haklar Mahkemesi Kuruluyor


AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Bursa iş dünyasının marka ve patent konusunda yaşadığı sıkıntıların, kuruluş çalışmaları devam eden Bursa Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi’nin açılmasıyla sona ereceğini söyledi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi olan Şahin, Türkiye’de bugüne kadar Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) yürütülen patent haklarının korunması konusunun, hazırlıkları süren Patent Kanunu Tasarısı’nın yasalaşması ile tam güvenceye kavuşturulacağını açıkladı.

Milletvekili Hüseyin Şahin, Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Namık Yılmaz’ı ziyaret ederek, Bursa iş dünyasından gelen talep üzerine, Adalet Bakanlığı tarafından kuruluş çalışmaları yürütülen Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi’yle ilgili durum değerlendirmesi yaptı. Söz konusu mahkemenin sadece İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunduğunu belirten Şahin, Türkiye’nin dördüncü büyük şehri Bursa’nın da böyle bir mahkemeye ihtiyacı olduğunu söyledi.Bir süredir Bursa iş dünyasının bu konuda, ihtisas mahkemesi kurulmasını istediğini hatırlatan Şahin, talep üzerine Ankara’da Adalet Bakanlığı nezdinde başlattığı girişimlerin olumlu sonuçlar vermeye başladığını bildirdi. Bursa’da bu tür davalara sadece 3. Asliye Mahkemesi’nin baktığını kaydeden Şahin, şunları söyledi: “Sanayi ve ekonomik anlamda Türkiye’nin en önemli kentlerinden biri olan Bursa’ya, Sınai ve Fikri Haklar Mahkemesi kurulması artık şart. Hükümet olarak, Bursa’nın pozisyonunu göz önüne alarak yaşanan sıkıntıların giderilmesi amacıyla ihtisas mahkemesi kurulması için çalışma yürütüyoruz.

Marka, patent ve diğer fikri mülkiyet haklarının korunması için bu mahkemelere ihtiyacımız var. Yargı sürecinin hızlanması ve uzman mahkemelerce daha isabetli kararlar verilmesi, mülkiyet haklarının korunmasını sağlayacaktır.”TBMM’de yasalaşma çalışmaları süren Patent Kanunu’na da değinen Milletvekili Şahin, yasanın bugüne kadar KHK’lar ile yürütülen sınai ve mülkiyet haklarının korunması konusunda önemli bir eksikliği gidereceğini vurguladı. Türkiye’de marka başvurusunun giderek arttığının altını çizen Şahin, yasanın formaliteleri ortadan kaldıracağını, başvuruların incelemeli olarak değerlendirileceğini sözlerine ekledi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al