HaberlerDijital Kilide 80 Ülkede Patent Aldı


Kayseri’de çelik kapı üretimi yapan bir firma, yeni geliştirdiği kilit sistemi için Türkiye başta olmak üzere 80 ülkeden patent aldı.

Yeni kapı kilidinde normal kapı kilitlerinde bulunan dil ve mil sistemi bulunmuyor. Bunun yerine dijital sistemin kullanıldığı kilit, parmak izi, radyo frekansları, uzaktan kumandalı ve manuel olarak çalışabiliyor. Kilidin uygulandığı kapı, omuz darbesi, 10 kiloluk balyoz darbeleri ve forkliftle itme testlerinden başarıyla çıktı.

Kayseri’de çelik kapı üretimi yapan Haska Çelik Kapı, bir yıl süren araştırma çalışmaları sonucu yeni bir kilit sistemi geliştirdi. Yeni geliştirilen sistemde normal kilitlerde kullanılan dil ve mil yok. Bunun yerine yarım kanca 4 kilit ve kilit karşılığı mantar başlarında 5 milimetre kalınlığında takviye sac kullanılıyor. Kapı dışında görünürde anahtar deliği bulunmuyor. Anahtar deliği isteğe bağlı olarak kapı üzerinde 12 gizli bölmeye yerleştiriliyor. Kilit parmak izi, radyo frekansları, uzaktan kumandalı ve manuel olmak üzere 4 farklı şekilde açılabiliyor. Güvenliği artıran bir özellik de kapının açılma yönünün belli olmaması.

Haska Çelik Kapı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bağçovan, iç piyasaya hizmet vermenin yanı sıra 12 ülkeye de ihracat yaptıklarını söyledi. Bağçovan, yeni kilit sistemini uyguladıkları çelik kapılarla Ortadoğu ve Afrika ülkelerine yoğunlaşacaklarını kaydetti. Türkiye’de çelik kapı ve kilit sistemini birlikte üreten ikinci firma olduklarını ifade eden Bağçovan, “Dil ve mil kullanılan kapı kilitleri darbeler sonrası zarar görebiliyor. Bizim geliştirdiğimiz kilit sistemi itme ya da alt, üst ve yanlardan aldığı darbelerden en az seviyede etkileniyor. Depremde sıkışarak kapının açılmama riskini de ortadan kaldırıyor.” dedi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al