HaberlerKelebek Kanadından Çanta


Türkiye’den üç kadın mucit, ülkemizi Güney Kore’deki uluslararası fuarda temsil etmeye hazırlanıyor. Türkiye, Seul’deki Kadın Buluşçular Fuarı’na Aynur Aşkı’nın hayatını kaybeden kelebeklerin dokusunun tekstil sektöründe kullanılması; Esra Özkan’ın, denizler için yüzen rüzgar türbini ve Şadiye Temel’in iğne batmasından kaynaklanan bulaşıcı hastalıkların önüne geçilmesi için geliştirdiği emniyetli intraket buluşuyla uluslararası arenada ödül almak için yarışacak.

Türk Patent Enstitüsü (TPE)
, 16-19 Mayıs 2014 tarihleri arasında yapılacak olan Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarına üç buluşuyla katılacak. Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı’nın (WIPO) desteğiyle yapılan fuara, geçtiğimiz sene 30 ülkeden 500’ün üzerinde kadın buluşçu katılım sağlamıştı.

Aynur Aşkın’ın buluşuna  göre, doğal yollarla hayatını kaybeden kelebekler toplandıktan akabinde kanatları, dokuları ve derileri ayrılacak. Bu yolla tekstil kumaş, zemin deri, rugan, elde edilecek.

Deniz Rüzgârı ile Enerji
Esra Özkan’ın projesiyle denizler üzerindeki hava akımlarını, kendi platformu üzerinde dik ekseniyle her açıdan gelen rüzgarı alarak potansiyel enerjiye çevirecek. Buluş, kullanıcının dilediği yere teknesiyle çekerek götürebileceği 'mobil bir enerji kaynağı haline dönüşebilir' düşüncesiyle geliştirildi. Projenin üretimi modern HAWT türbinlerine kıyasla saat başına çok fazla daha ucuz ve yüksek verim sağlayabiliyor.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al