MartPisagor Cetveli Yeniden İcat Edildi!


Matematik Öğretmeni Yalçın Bektaş, Pisagor ve Öklid formüllerinden yola çıkarak matematik alanında çığır açacak bir buluşa imza attı.

Ortaokul ve lise öğrencilerinin öğrenmekte zorlandıkları Pisagor ve Öklid formüllerinden yola çıkan Lise öğretmeni Yalçın Bektaş, bu zorluğu aşmak için yeni bir cetvel icad etti. Avusturya’da yapılan incelemeler sonucunda onay alan cetvel, Destek Patent’in Türk Patent Enstitüsü’ne yaptığı başvuru ile 20 yıl geçerli İncelemeli Patent aldı.

Özel ve alınması zor bir patent türü olan İncelemeli Patent sayesinde ürünün “tamamen yeni”, “sanayiye uygulanabilir” ve “tüm dünyada matematik alanında tekniğin bilinen durumunu” aştığı tescillenmiş oldu. Geometri ve Trigonometri derslerinde öğrencilerin hayatını kolaylaştırabilecek yeni cetvel, plastik enjeksiyon yöntemi ile üretilebiliyor.

Mart ayı e-bültenimize özel olarak Yalçın Bey ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı keyifle okuyacağınızı umuyoruz.

Kendiniz ve kariyerinize dair kısaca bilgi verebilir misiniz?
1972 yılında İstanbul’da doğdum. Tüm eğitim hayatım İstanbul’da geçti. İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünü bitirdikten sonra özel sektörde bazı girişimlerim ve deneyimlerim oldu. Sonrasında ise Matematik Öğretmeni olarak devam etme kararı aldım. Önce İğneada’da sonrasında da şu an görev yapmakta olduğum İstanbul 700. Yıl Osmangazi İlköğretim Okulu’nda öğretmenliğe devam ediyorum.

Neden böyle bir icatta bulunmak istediniz? Size ilham ve motivasyon veren ne oldu?

Kardeşim Atilla ve amca oğlum Mustafa ile bir araya geldiğimizde teknolojik gelişmelerden, otomobil dünyasındaki son gelişmelerden bahsederiz ve hep bu alanda yeni ne yapılabilir diye düşünürüz. Bu sohbetlerden birinde, kardeşim; “ Yahu icat edilecek hiçbir şey kalmamış “ diyerek söylendi. Onun bu sözüne karşılık “Mutlaka vardır” cümlesini kurmuştum. Bu sohbetten sonraki günlerde, okulda seminer aralarında öğrencilerin öğrenmekte zorlandıkları Pisagor ve Öklid formüllerinden yola çıkarak bu zorluğu nasıl bir araç ile ortadan kaldırabilirim sorusuna odaklandım. Sonuçta buluşum olan cetvelle otomobil alanında olmasa da icat edilecek daha pek çok şey olduğunu bir nevi ispatlamış oldum.

Buluşunuzu kimler kullanabilir, faydaları nelerdir?
Tasarladığım cetvel, özellikle eğitim alanında, öğrencilerin soyut formüller yerine elle tutulur bir araç sayesinde, dik üçgenlerde Pisagor ve Öklid bağıntıları ile bulunabilen uzunlukların, ayrıca dik üçgenin sahip olduğu iki dar açının ve trigonometrik oranlarının el ve göz ile ölçme yöntemiyle elde edilmesini sağlamaktadır. Soyut şekil kavramlarının oldukça yoğun kullanıldığı Matematiğin Geometri alanında ise, bilinmesi ve çoğu zaman ezberlenmesi gereken formüller ve bağıntılar içermektedir. Bu tür ezberleme gerektiren ya da tam olarak nasıl oluşturulduğu anlatılmayan veya anlatıldığı halde kolay anlaşılamayan bağıntı ve formüller yüzünden öğrenciler kendilerini soyut çözüm yolları içinde bulmaktadır. Bu da birçok öğrenciyi sıkmakta ve anlamasını zorlaştırmaktadır. Tasarladığım cetvel Pisagor, Öklit ve Trigonometri konularında öğrencinin öğrenmesine yardımcı olma amaçlıdır. İlköğretim 8. sınıf ve lise öğrencilerinin kullanabileceği basit yapıda anlaşılması kolay bir cetveldir.

Müfredata alınarak Türk Geometri ve Matematik eğitiminde kullanılabilmesi için temaslarınız oldu mu?

Tasarladığım cetveli, ilköğretim 8. Sınıf matematik müfredatı Pisagor bağıntısı ile Trigonometri konularına ve ayrıca lise müfredatında ilgili konulara yönelik tasarladım. Okullarda kullanımının uygun olup olmadığına dair ve bilgi alma amacıyla Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile telefon aracılığıyla çok ayrıntılı olmayan, aynı zamanda bu cetvelin işlevinin tam olarak yansıtılamadığı bir görüşme yaptım. Patent belgesinin verilmesi ardından görüşme yapmanın daha anlaşılır olacağını düşündüm.

Üretime geçilmesi, lisans verilerek uluslararası düzeyde pazarlanması noktasında özel sektör ile görüşmeleriniz oldu mu?

İlk uluslararası araştırma sonuçları buluş olarak elde edilince özel sektörde cetvel üretimi yapan iki firma ile telefon görüşmesi yaptım ancak bu cetvelin ne olduğunu bu görüşmelerde anlatmak pek mümkün olmadı. Aslında üretmek bir yana bu alanda iş yapan firmaların ülkemizden çıkan bu buluşun ne olduğunu merak edip hiç olmazsa incelemelerini beklerdim. Ancak yeterince anlatacak muhatap bulamadım. Bende patent belgesinin çıkmasını bekleme ve yüz yüze görüşme kararı aldım. Elbette tasarladığım cetvelin üretilmesinin ve kullanıma geçmesinin mümkün olup olmadığına dair destek almak isterim.

Buluşunuza özel bir marka oluşturarak, bir ürün haline getirmek konusunda bir girişiminiz veya planlamanız var mı?

İsim konusunda henüz bir fikrim olmamakla birlikte buluşumu öğrenen öğrencilerimin yine öğrencilerim tarafından takılan lakabımla “Hulusi Cetveli” olarak anılması önerisini aldım. Buluşumun bir ürün olarak satılmasını ve elbette kullanılmasını isterim. Ancak bunların mümkün olup olmadığı hakkında derin bir araştırma imkanım bu aşamada olmadı.

Buluşunuzun oluşturma ve koruma sürecini özetleyebilir misiniz?

Biz öğretmenlerin Haziran aylarında öğrencilere okullar kapandıktan sonra seminer dönemleri oluyor. Bu dönemde okuldaki çalışmalara katılıyoruz. Ara zamanlarda ise ben hobi olarak genellikle bilgisayar ortamında tasarım işleri ile uğraşıyorum. Bu tür çizimler yaptığım bir zamanda öğrencilerin öğrenmekte zorlandıkları formüllerden yola çıkarak bu zorluğu nasıl bir araç ile ortadan kaldırabilirim sorusuna odaklandım. Üç günlük deneme çizimlerimin ardından asetatlar yardımıyla oluşturduğum cetvelin ön denemelerini yaptım. Tasarladığım cetvelde istediğim sonuçlara ulaştığımda patent almak için Destek Patent ile temasa geçtim. Buluşum olan cetvel, plastik enjeksiyon ile üretilmek durumunda olduğundan temel çizimleri de bulunmakta.

Bu noktadan sonra buluşunuz için hedefleriniz nelerdir?

Elbette yardımcı bir araç olarak eğitimde kullanıldığını görmek birincil hedefimdir.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al