HaberlerSabancı Üniversitesi'ne Dev İnovatif YatırımDev Yatırım
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Üniversitesi Nano Teknoloji Merkezi'ne 52 milyon lira yatırdıklarını, buradaki yatırımın 70 milyon liraya kadar çıkacağını bildirdi.

ARGE Desteği Kullanıyoruz
Türkiye'nin yüksek katma değerli ürünlere ihtiyaç duyduğunun altını çizen Sabancı, devlet kanalıyla üniversitelere yapılan ARGE desteğinden Sabancı Üniversitesi olarak kendilerinin de faydalandığını ve üniversite bünyesinde Nano Teknoloji Merkezi ortaya çıkardıklarını söyledi. Yakın bir dönemde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın merkezi ziyaret edeceğini, Merkezin Sabancı Üniversitesi ve iş dünyasından oluşan Yürütme Kurulu bulunduğunu kaydeden Sabancı, Merkezde nano boyut mühendisliği, yapısal malzemeler, gıda, ziraat, nano güvenlik, çevre, su ve nano tıp alanlarında çalışmalar yapıldığını belirtti. 

Nanoteknoloji Nedir?
Genel olarak söylenecek olursa, nanoteknoloji maddeyi dolaylı olarak atom boyutuna yani “nano-boyutuna” indirgeme işidir. Bir başka ifadeyle nanoteknoloji teknolojinin, büyüklüğü metrenin 100 milyon ile 1 milyarda biri arasında değişen malzemelerin üretimi, montajı ve kullanımı ile ilgilenen koluna verilen isimdir. Nanoteknoloji, atomları tek tek kullanarak, yalnızca çalışabilen değil, iş gören, makro dünyada olmayan niteliklere sahip aygıtların üretilmesini ve kullanılmasını amaçlayan bir alandır.

Nanoteknoloji, Üniversite ve Patent
Tüketimin giderek arttığı dünyada nanoteknolojinin değeri giderek artıyor. Özellikle Amerika'da yapılan nanoteknoloji çalışmalarıyla ün yapan global ölçekli firmalar teknolojiyi üniversitelerde üretmeye devam ediyor. Toshiba, Hewlett-Packard gibi önde gelen firmalar üniversitelerde kurdukları teknoloji merkezleriyle marka imajlarına da büyük katkı sağlıyorlar. Türkiye'de son günlerde oldukça yoğun konuşulan inovasyon, ARGE, Ür-Ge, Patent ve son olarak Sabancı Üniversitesi'nin başlattığı nanoteknoloji merkezi konularının önemini vurgulayan, Destek Patent A.Ş. Ürün Geliştirme Yöneticisi Bora Erguvan, Destek Patent olarak kendilerinin de üniversitelerle çalışmalarda somut adımlar atarak ortak programlar oluşturduklarını ifade etti. "İnoversite ile amacımız ve arzumuz, üniversitede var olan faydalı bililmsel bilgilerin en hızlı şekilde sanayiye transfer edilmesidir. Bu noktada Mart ayı itibariyle İstanbul Kültür Üniversitesi'yle ortak programımıza başlıyoruz" diyerek sözlerine devam eden Erguvan, patent bilinci ve patente dayalı  üretim için eğitim çalışmalarına devam edeceklerini ifade etti.   

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al