HaberlerTÜBİTAK, Ar-Ge'ye Hibe Desteğini %85'e Çıkarıyor

TÜBİTAK, şirketlerin Ar-Ge maliyetlerini yüzde 85'e kadar karşılayacak yeni bir destek programı başlattı. TÜBİTAK TEYDEB tarafından yürütülen 1511 destek programının ilk çağrısı enerji sektörüne yapılacak. Ayrıca gıda, otomotiv, bilgi iletişim teknolojileri, makine imalat teknolojilerine de destek verilecek.

TÜBİTAK, oluşturduğu teşvik sistemiyle Türk sanayi şirketlerine Ar-Ge maliyetlerinin yüzde 85'ine kadar hibe desteği verme karan aldı. İlk çağrısını, cari açığın en büyük kalemi enerji sektörüne yapacak olan TÜBİTAK, Türk şirketlerinden özellikle güneş enerjisi, enerji depolanması, konutlarda ve sanayide enerji verimliliği ve kömür teknolojileri konularında ürün odaklı araştırma yapmasını isteyecek.

TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları (TEYDEB) Başkanı Fatih Yülek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "TÜBİTAK 1511 kodlu öncelikli "Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı" adıyla yeni bir destek programı başlattıklarını bildirdi. Yülek, destek programıyla Türk şirketierinin Ar-Ge maliyetlerim yüzde 85'e kadar karşılayacaklarını belirterek, "Yeni destekle Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu alanlarda proje üretilmesini hedefliyoruz" dedi.

Yülek, programla belirlenecek Öncelikli alanlarda hedef ve ihtiyaç odaklı, izlenebilir sonuçları olan yeni bir ürün üretilmesi, mevcut bir ürünün geliştirilmesi, iyileştirilmesi ve yeni üretim teknolojilerinin geliştirilmesi konularında yapılacak Ar-Ge projelerinin desteklenmesinin amaçlandığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nda karara bağlanan Ulusal Bilim, Teknoloji ve Yenilik Stratejisi 2011-2016 belgesinde, Türkiye'nin Ar-Ge ve yenilik kapasitesinin güçlü olduğu ve ivme kazanılması gereken alanların belirlendiğini anımsatan Yülek, TÜBİTAK'ın yeni destek mekanizmasıyla Türk şirketlerine çağrıda bulunacaklarını ve öncelikli alanlarda çalışma yapacak kuruluşların destekleneceğini kaydetti.

Yurt Dışından Destek Alınabilecek
Belirlenen öncelikli alanları enerji, gıda, otomotiv, bilgi iletişim teknolojileri, makine imalat teknolojileri olarak sıralayan Yülek, bu kapsamda Türk şirketlerinden, enerji sektörüne Öncelik vermelerini isteyeceklerini söyledi. Yülek, "Enerji alanı, Türkiye'nin cari açığının en önemli sebebi olarak gösteriliyor. Bu sebeple ilk olarak bu ay yapacağımız çağrıda güneş enerjisi, enerji depolanması, konutlarda ve sanayide enerji verimliliği ve kömür teknolojileri alanlarında araştırma yapılmasını isteyeceğiz" dedi. TÜBİTAK'ın daha önce destek verdiği sanayi şirketlerinin yurt dışı danışmanlık alımına kısıtlı izin verildiğini hatırlatan Yülek, 'Yurt dışı danışmanlık alımı için yüzde 20 üst limitimiz devam edecek. Fakat Türkiye'de yapılması mümkün olmayan projeye özel testler gibi hizmet alımlarına ait giderler için bu üst limit uygulanmayabilecek" diye konuştu.

Yüksek Maaş Limitleri Uygulanacak
Yülek'in verdiği bilgiye göre, şirketlerin sunduğu ve kabul edilen bütçenin yüzde 10'u kadar tutar genel gider ödemesi olarak destek kapsamına ilave edilecek. Daha yüksek maaş limitleri uygulanacak. Destek oranı her dönem için sabit olup büyük ölçekli kuruluşlar için yüzde 60, KOBİ'ler için yüzde 75 olacak. Birden fazla ön ödeme verilebilecek. Böylece şirketlere verilecek Ar-Ge hibe tutarı maliyetin yüzde 85'ini bulabilecek. Söz konusu alanların her birine ait alt teknolojiler, TÜBİTAK tarafından oluşturulan kurullar tarafından; Ar-Ge yetkinliği, ülke ihtiyacı, stratejik yönelim ve cari açığa etkileri doğrultusunda değerlendirilerek öncelik verilecek. Enerji, gıda ve otomotiv alanlarında önceliklendirme çalışmaları tamamlandı. Bilgi iletişim teknolojileri ve makine imalat teknolojileri alanlarındaki çalışmalar devam ediyor.

TÜBİTAK TEYDEB tarafından yürütülen 1511 destek programı, çağrı duyurusuna esas teşkil edecek konu başlıklarını belirlemek için danışma kurulları oluşturuluyor. TÜBİTAK TEYDEB, geçen yıl Türk şirketlerine 278 milyon liralık destek verdi. Bu miktarın 162 milyon lirası KOBİ'lere, 115 milyon lirası büyük ölçekli firmalara aktarıldı. TÜBİTAK, bu yıl destek miktarını daha da artırmayı hedefliyor.

Bu Destek Çok Özendirici Olur
Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz TÜBİTAK'ın yeni açıkladığı ve özellikle cari açığın önemli kalemlerinden enerjide yeni Ar-Ge çalışmalarının önünü açacak desteğe ihtiyaç olduğunu belirterek, "Bu destek sonuç odaklı bir destektir. Bu açıdan özendirici olacaktır" dedi. Yamankaradeniz destekler sonrasında çalışmaların patente dönüşebilmesi, yeni teknolojiler üretilebilmesi için Ar-Ge koçluğunun da bu kapsamda dikkate alınması gerektiğini vurguladı. Tüm dünyada bu tip sektör odaklı, yönlendirici destekler verildiğinin altını çizen Yamankaradeniz, "Böyle destekler vermemenin maliyeti çok daha yüksektir. Daha fazla kaynağı yurtdışına veriyoruz aksi halde. Burada sadece enerji alanındaki Ar-Ge faaliyetleri desteklenmiş olmayacak, o şirketlerin tedarikçileri, çalışanları da desteklenmiş olacak" dedi. Yamankaradeniz, verilen destekler sonrasında ortaya çıkan sonuçların takip edilmesi gerekliliğinin de altını çizdi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al