ManşetTÜRK BULUŞÇULARIMIZ ÖDÜLLERLE DÖNDÜ!


Türk Buluşçularımız, 44. Cenevre Uluslararası Buluşlar Fuarı'ndan Ödüllerle Döndü!
Türk Patent Enstitüsü'nün 13-17 Nisan 2016 tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen 44. Cenevre Uluslararası Buluşlar Fuarında tanıttığı 3 yerli buluşçumuz fuara katılan buluşçular arasında kendi kategorilerinde 85 uzmandan oluşan uluslararası bir jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda 2 Altın 1 Bronz  Madalya kazandı.

Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) himayesinde düzenlenen 40 ülkeden 700 civarında buluşçunun katıldığı fuarda çeşitli alanlarda yüksek teknoloji içeren veya günlük hayata ilişkin pratik çözümler sunan özgün yeni buluşlar buluşçuları tarafından tanıtıldı.
Fuarda Türk Patent Enstitüsü standında tanıtılan buluşlar ve buluşçularımız ziyaretçiler tarafından ilgiyle karşılandı.

Fuardan ödüllerle dönen buluşçularımız, buluşları ve kazandıkları ödüller şöyle:

Buluşçu: Adem ARIBAŞ & Gürçağ ÖZLER
Buluş: Katlanabilir demonte kutu tuğla sistemi.

Ödüller:
Altın Madalya
Çin Buluş ve İnovasyon Delegasyonu Özel Ödülü
Bükreş Politeknik Üniversitesi Özel Ödülü

Buluş Özeti:

Bu buluş, demonte, lego esaslı bir yapıya sahip bölme veya oda veya alanın oluşturulmasını sağlayan, yüzey parçalarının birleştirilmesi ile oluşan kutu tuğla sistemiyle ilgilidir. Buluşa konu kolayca katlanabilen modüler yapıdaki tuğla sistemiyle üst, üste dizilerek duvar, pano, panel, oda vb. yapı oluşturulması, özellikle de fuar stantları ve ev/ofis içinde alçıpanın yerini alabilecek alternatif bir yeni bölme/oda oluşturacak yapılanma amaçlanmıştır. Yüzey malzemesinin içe katlanabilmeyi sağlayan esnek yaylı "L" menteşe ve dışa katlanmayı sağlayan esnek, yaylı "U" menteşelerle yan yüzeylerinden birleştirilmesi ile kutu tuğla oluşturulmaktadır.  Birbirinden bağımsız kutu tuğlaların, geçme kilit kısmı ve alttaki kutunun yuvarlak kısmın girdiği kilit yuvası alanıyla alt-üst olarak diğer bir deyişle dişili-erkekli birleştirilmesiyle ise 3 boyutlu, istenilen bölme veya oda veya alanın oluşturulması sağlanmaktadır.


Buluşçu: Şahin ÖNER
Buluş: Kavşaklarda kontrolü sağlayan bilgi panosu yapılanması.

Ödüller:
Altın Madalya
İran araştırmacılar ve Buluşçular Enstitüsü Özel Ödülü

Buluş Özeti:
Kavşaklarda, sürücülerin yaklaştığı trafik ışığının o andaki durumunu, sürücülere önceden bildirerek kontrolü arttıran, sürücülerin kırmızı ışığa yakalanma ihtimalini minimuma düşüren ve geçiş üstünlüğü olan araçların kırmızı ışıkta beklemesini engellemeye yarayan bir bilgi panosu yapılanmasıdır. Hangi tarihte ve saatte, hangi direğin hangi renkte, kaç saniye yanacağı bilgisi olan sinyal planına göre kavşaktaki tüm ışıkları yöneten ve kontrol eden yönetim kontrol birimi, bahsedilen yönetim kontrol birimi ile iletişim halinde olan ve yönetim kontrol biriminden aldığı verilerle sürücüleri kavşağın son durumu hakkında bilgilendiren bilgi panosu ve yönetim kontrol birimi, bilgi panosu ve geçiş üstünlüğü olan araçların birbirleriyle veri alış verişi yapmasını sağlayan haberleşme elemanı içermesi ile ilgilidir.


Buluşçu: Necat EMİRCAN
Buluş: Akışkanlığı düşük ürünler için elastik iç torbalı ve valf mekanizmalı ambalaj.

Ödüller:

Bronz Madalya
Birleşik Arap Emirlikleri Özel Ödülü

Buluş Özeti: Mevcut buluş, esnek bir hazne içinde ambalajlanan düşük akışkanlığa sahip ketçap, mayonez, hardal vb. gıda veya gıda olmayan ürünlerin bir akış deliğinden dışarıya akıtılmasını kolayca ve ambalaj içinde ürün bırakılmadan yapılmasını sağlayan ve bu işlemi ürünü hava ile hiç temas ettirmeksizin gerçekleştiren ambalaj içi yapılanmasıdır. Kapak içine yerleştirilen ve sıkma anında hazneden dışarıya hava çıkışını kesen, serbest bırakma anında ise hazne içine hava girişini sağlayan bir valf mekanizması ile esnek hazne içine yerleştirilen ve içinde hiç hava bulunmayan bir ortamda ürünün muhafaza edildiği aseptik iç torba içermektedir.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al