HaberlerTürkiye’nin ilk “Evrensel Tekstil Tasarım Merkezi” İTÜ’de Açılıyor

Engelli bireylere özel giysilerin tasarlanacağı ve numunelerinin üretileceği “İTÜ Evrensel Tekstil Tasarım Merkezi” 19 Ekim 2015 Pazartesi günü açılıyor. 

İTÜ öncülüğünde geçtiğimiz yıl başlatılan ve uzun soluklu bir proje olan “Engelliler İçin Tekstil Tasarım Merkezi Projesi” kapsamında engelli bireyler için kolay giyilebilir, bakımı kolay, rahat kullanılan ve estetik değer taşıyan giysilerin tasarlanacağı “İTÜ Evrensel Tekstil Tasarım Merkezi”nin açılış töreni, 19 Ekim 2015 Pazartesi günü saat 10.00’da Gümüşsuyu Yerleşkesinde gerçekleşecek.

İTÜ Evrensel Tekstil Tasarım Merkezi

Kalkınma Bakanlığı, İSTKA, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sancaktepe Belediyesi, özel sektör ve çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından desteklenen proje kapsamında açılışı gerçekleşecek Merkez’de engelli ve özel gereksinimli (farklı vücut ölçüsü, tipi) bireylere özel giysiler tasarlanacak ve numuneleri üretilecek. Daha fonksiyonel ve kullanıcı dostu ürünlerin tasarlanacağı merkezde kolay giyilebir/giydirilebilir, bakımı ve temizliği kolay, konforlu ve estetik giysilerin tasarımı üzerine çalışmalar yapılacak. “Engelliler İçin Tekstil Tasarım Merkezi Projesi” kapsamında yapılan çalışmalar ile engelli giysi tasarımı konusunda kurallar koyulmuş ve bu konuya bir standart getirilmiş olacak. 

Gelişmiş bir altyapıya ve son teknoloji üretim cihazlarına sahip olan Merkez, 180 metrekare alan üzerine kuruldu. Merkezde, iplikten hazır giyime kadar bütün prototipler için numune çalışması yapılacak. Örmek Kumaş Laboratuvarı, Tekstil Terbiye Laboratuvarı, Fiziksel ve Kimyasal Karakterizasyon Laboratuvarı olmak üzere üç ayrı laboratuvarın bulunduğu Merkez’de, bir de Tekstil Tasarım ve Konfeksiyon Atölyesi yer alıyor.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al