HaberlerTÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Asan, "Türkiye, 120 bini aşan sayıyla Avrupa'nın en fazla marka başvurusu yapılan ülkesi olma unvanını geçen yıl da devam ettirdi."Türkiye; 81 bin 911'i yerli, 24 bin 85'i yabancı olmak üzere toplamda 105 bin 996 marka başvurusuyla Avrupa'nın en fazla marka başvurusu yapılan ülkesi olma unvanını bu sene de korumuştur.

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, geçen yıl patent ve faydalı model, marka, tasarım, coğrafi işaretler alanlarında yapılan başvurulara ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.Bu değerlendirmeler doğrultusunda Asan, Türkiye'nin sınai mülkiyet alanında kuruma 2018'de 7 bin 349 yerli patent başvurusu yapıldığını ve 2 bin 844 yerli patentin tescil edildiğini, Avrupa Patent Ofisi’nde tescili gerçekleştirilen 10 bin 845 yabancı patentin de Türkiye'ye giriş yaptığına bildirerek, "Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatının (WIPO) geçen yıl Aralık’ta açıkladığı rapora göre; Türkiye ulusal düzeyde patent başvurularında 13. sırada." diye belirtti.

Faydalı Model başvuru sayıları ile ilgili ise Asan, geçen yıl 2 bin 770 başvuru yapıldığını ekleyerek "Patent ve Faydalı Model” başvuruları birlikte değerlendirildiğinde yerli buluş için 10 binin üzerinde TÜRKPATENT'e başvuru yapıldı." diye belirtti.

Ayrıca Asan, geçen yıl Türk Sınai Mülkiyet Değerleme Mühendislik ve Danışmanlık AŞ'nin sınai mülkiyet alanında değerleme ve ticarileştirme faaliyetleri yürütmek üzere kurulduğunu, TÜRKPATENT'in sermayedarlığındaki şirketin, Cumhurbaşkanlığı İkinci 100 Günlük İcraat Programı kapsamında Mart ayından itibaren faaliyete başlamasının öngörüldüğünü de ekledi.

2018 yılında kuruma 120 bin 8 marka başvurusu yapıldığını, bunlardan 105 bin 550'sinin yerli firmalardan ve şahıslar tarafından yapıldığını vurgulayan Asan, “Kurumumuz geçen yıl 81 bin 911'i yerli, 24 bin 85'i yabancı olmak üzere 105 bin 996 markayı tescilledi. Türkiye 120 bini aşan sayıyla Avrupa'nın en fazla marka başvurusu yapılan ülkesi olma unvanını bu yıl da devam ettirdi.” dedi.


Geçen yıl yerli ve yabancı toplam 41 bin 567 tasarım başvurusu yapıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Asan, Lahey Anlaşması kapsamında Aralık’ta yapılan tasarım başvurularının kesinleşmesiyle bu sayının 42 bini geçmesini beklediklerini belirterek, Türkiye’deki tasarım başvurularının yaklaşık yüzde 85'inin de yerli başvuru olduğunu söyledi. WIPO'nun Dünya Fikri Mülkiyet Göstergeleri Raporu'na göre; Türkiye, ulusal tasarım başvurularında dünyada 4. sırada yer aldığını da ekledi.

Coğrafi işaret alanında ise; 2018 yılında farklı şehirlerden 87 tanesi yeni olmak üzere toplamda 228 coğrafi işaret başvurusu yapıldığını bildiren Asan, Türkiye’nin coğrafi işaret sayısının 400’e ulaştığını belirtti.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al