HaberlerÜniversitede "Patentli" Öğretim Üyesi Dönemi


Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  Süleyman Büyükberber, üniversite senatolarının yeni atama ve yükseltme ölçütleri  arasında ilk sıraya patent sahibi olma, patent geliştirme ve ticarileştirilmiş  yeni buluş şartları konulduğunu bildirdi. Rektör Büyükberber, yaptığı açıklamada,  Gazi Üniversitesinin 21  fakülte, 7 enstitü,1 konservatuvar, 5 yüksekokul ve 11 meslek yüksekokulu ile  Türkiye'nin en çok fakülte ve yüksekokuluna sahip üniversitesi olduğunu ifade  etti. Üniversitelerinin 75 bin 876 öğrenci ve 4 bin 900 akademik personelinin  bulunduğunu dile getiren Büyükberber,  geçtiğimiz yıl 11 bin 607 mezun veren  üniversitenin dünyadaki en iyi üniversiteler sıralamasında ilk 500 arasında yer  aldığını söyledi. 
 
Gelişmiş ülkelerdeki üniversitelerde bilimsel yayın kadar üretilen  patent sayılarının da önemli olduğuna işaret eden Büyükberber, Gazi Üniversitesinde klasik akademik yükseltme ölçütleri olan uluslararası dergilerde makale şartının, artık önceliğini başka ölçütlerle paylaştığını belirtti.  Büyükberber, Gazi Üniversitesi Senatosu'nun yeni atama ve yükseltilme ölçütleri  arasına ilk sıraya patent sahibi olma, patent geliştirme ve ticarileştirilmiş  yeni buluş şartları konulduğunu açıkladı. 
 
Büyükberber, alınan kararla Türkiye'de ilk defa akademik yükseltme ve  atama ölçütlerinde patent ve üniversite-sanayi çerçevesinde yürütülen araştırma  projelerinin, akademik yayınlara eş değer olarak değerlendirildiğini belirterek,  "Akademik atama ve yükseltme ölçütleri arasına patent sahibi olma, sanayiye yönelik proje geliştirme ve sanayi ile işbirliği ölçütlerinin eklenmesi  üniversitemizin öncelikli politikaları arasında. Akademik yükseltme ölçütlerine  her kademede öncelikli tercih nedeni olarak patent, proje ve sanayi işbirliği  şartı koyan ilk Türk üniversitesi Gazi Üniversitesi oldu" dedi. 
 
Üniversitelerin girişimcilik alanında sertifika programı başlatmasını  ve yürütmesini teşvik için başlatılan TÜBİTAK Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında  Kapasite Arttırılmasına Yönelik Destek programından yararlanan 14 üniversiteden  biri olduklarını ifade eden Büyükberber, desteğin üniversitelerde girişimcilik ve  yenilikçilik algısının yerleşmesi ve başarılı iş fikirlerinin erken dönemlerde  hayata geçirilmesi açısından önemli olduğunu vurguladı. 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al