HaberlerAmerika'da Marka Taklidi Kolay...


ABD'nin Los Angeles kentinde açılan ve görenleri şaşırtan Dumb Starbucks (Aptal Starbucks) kahve restoranı fikrinin ardından ABD'li ünlü komedyen Nathan Fielder çıktı. Fielder internete koyduğu videoda bir markanın önüne 'aptal' ibaresi koyarak markanın isminin aynen kullanılabileceğini belirterek ABD fikri mülkiyet yasalarındaki boşluğa dikkat çekti. Girişiminin ciddi olduğunu söylese de ABD Sağlık Bakanlığı yetkilileri Dumb Starbucks'ı iki gün sonra kapattı.


Önceki gün ABD'nin Los Angeles kentinde açılarak görenleri şok eden 'Dumb Starbucks' (Aptal Starbucks) kahve dükkanının arkasından ABD'nin ünlü komedyeni Nathan Fielder çıktı. ABD'nin komedi TV kanalı Comedy Central'ın komedyenlerinden Nathan Fielder dün Youtube'a yüklediği video ile Dumb Starbucks'ın çok ilgi gördüğünü ve Los Angeles'ın ardından en kısa zamanda New York şehrinde ikinci kahve dükkanını açarak zincir haline geleceğini söyledi.

Fielder Youtube'a koyduğu videoda bu fikri neden gerçekleştirdiğini de açıkladı. Videoda ABD fikri mülkiyet yasalarıyla dalga geçen Fielder bu yasalarda markalarla dalga geçmenin serbest olduğunu vurguladı. Videoda Fielder 'Starbucks'ın başına sadece aptal (dumb) sözcüğünü ekleyerek yasal olarak Starbucks ismini kullanabiliyoruz.  Hatta Starbucks menusündeki favori kahvelerinizi bile sunabiliyoruz. Birçoğunuz komedyen olduğum için bunu şaka zannediyor. İşte bu kadar kolay ve gerçek' diyor.

İki Gün Sonra Kapatıldı
Birçok kişi Fielder'ın bu girişimini ses getiren bir şaka olarak algılasa da ABD sağlık bakanlığı restoranı ciddiye alıp hemen sağlık incelemesi başlattı. Dumb Starbucks geçtiğimiz gün Los Angeles sağlık yetkilileri restoranın gerekli sağlık izinlerini almadığı gerekçesiyle restorana kilidi vurdu. Buna rağmen Nathan Fielder aynı restoranı New York'ta da açmaya kararlı gözüküyor.

Starbucks: Gerekli Adımları Atarız 
Starbucks yetkilileri de durumu ciddiye almış gözüküyor. Starbucks temsilcisi Mehab Adams açılan Dumb Starbucks restoranının farkında olduklarına ve atılacak adımları incelediklerini belirtti. Adams parodi amacı ile bile olsa markalarının bu şekilde kullanılamayacağını söyledi.    

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al