HaberlerAvrupa Komisyonu, Birleşik Patent Mahkemesi Tasarısını Sundu


Avrupa Birliği, patent davalarının 28 ayrı ulusal mahkemede, birden fazla kez açılmasının önüne geçmek için özel bir Avrupa patent mahkemesi kurulmasına yönelik adım attı.

Avrupa Komisyonu, Avrupa çapında patent koruma için hukuki düzenleme teklifini açıkladı.Yasada yapılacak değişikliklerle şirket ve şahısların patentlerini korumasının kolaylaştırılması hedefleniyor. Patent konularında ise Birleşik Patent Mahkemesi'ne özel yetki tanınacak.

Avrupa Komisyonu'nun adaletten sorumlu Başkan Yardımcısı Viviane Reding, 'Anlaşmazlık halinde şirketlerin farklı ülkelerden birden fazla mahkemede işlem yapması gerekmeyecek. 28 farklı ve çoğu zaman birbiriyle çelişen sistemin getirdiği bürokratik engeller, ek maliyetler ve hukuki belirsizliğin önüne geçilmesi ortak pazarı daha cazip kılacak. Bu, yargı politikalarının büyümeyi nasıl teşvik edebileceğinin çok güzel bir örneği' dedi.

40 yıldan uzun süren görüşmelerin ardından geçtiğimiz Şubat ayında 24 Avrupalı lider birleşik patent sistemine imza atmıştı. İspanya ve İtalya kendi dillerine ayrımcılık yapıldığı gerekçesiyle sisteme katılmama kararı almakla birlikte İtalya, Birleşik Mahkeme Anlaşması'nı imzalamıştı. Polonya ve Bulgaristan anlaşmayı imzalamak için beklemeyi tercih etmiş ve Bulgaristan daha sonra anlaşmayı imzalamıştı. Avrupa Birliği'ne 1 Temmuz 2013'te üye olan Hırvatistan da sisteme katılmıyor.

Mevcut sistemde Avrupa'da patent kaydı gerçekleştirmek Çin'dekinden 60 kat daha maliyetli oluyor. 2011'de ABD'de 224 bin, Çin'de 172 bin patent kayıt altına alınırken Avrupa'da yalnızca 62 bin patent kayıt altına almıştı.

Bu kadar az kayıt gerçekleşmesinin sebeplerinden biri olarak AB ortak pazarında patent koruma işlemlerinin maliyeti ve karmaşıklığı gösteriliyordu.

Şu anda Avrupa'da bir buluşu patent altına almak isteyenlerin, bunu tek tek 28 üye ülkede gerçekleştirmesi gerekiyor. Patent sahipleri aynı zamanda aynı anlaşmazlık sebebiyle birden fazla mahkemede davalık olabiliyor. Komisyon'un tasarısının yasalaşması için Avrupa Parlamentosu ve üye ülkelerin de onayını alması gerekecek.

Komisyon, AB ülkelerine Birleşik Patent Mahkemesi Anlaşması'nı bir an önce onaylama ve ortak patent kaydına başlanabilmesi için mahkemenin faaliyet göstermesini mümkün kılacak ön çalışmaları yapma çağrısında bulundu.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al