Eylül 2015MARKA BULMAK ARTIK DAHA KOLAY!


Bu yazımda markalaşmanın birinci basamağını oluşturan marka bulma konusundaki zorluklar ve bunu aşmanın yollarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

İyi bir markanın oluşumunda en önemli etken iyi bir marka olan ismi veya işareti belirlemekten geçmektedir. Tüketici tercihini kazanacak bir markayı oluştururken markanın; zihinlerde yer edecek, Türkiye’de tescil edilebilecek, pazar payımızı arttıracak, sektörel yeni bir dinamik ve enerji getiren nitelikte olması, firmayı geleceğe taşıyan önemli bir araçtır. Bu özellikleri nedeniyle marka bulmak için harcanacak zaman ve para gelecekte elde edilecek değerlerle kıyaslandığında deryada damla bile olmamaktadır. Başlangıçta bu temel özellikleri içeren markayı bulamayanlar firmalar, sonraki yıllarda bunun bedelini ödemektedirler. Marka oluşturmak zaman kaybı değil gidilecek yolu kısaltan ve maliyetleri azaltan bir programdır.

Ülkemizdeki tanınmış markaların ve dünya markalarının hikayelerine baktığımızda en önemli özellikleri anlamlı kelimelerden oluşması değil anlamlı bir işaret olarak konumlandırılmış olduklarını görüyoruz. Çünkü ayırt edici özelliğe sahip olan bu işaret markanın kendisidir.

Marka bulmak için firmaların kendilerinin zaman harcaması gerekmez bunun için kurulmuş olan ve teknolojik alt yapı ile donatılmış olan ajanslar, marka bulma hizmeti vermekte ve onlarca alternatifi ile sunum yapmaktadır. Türkiye’de tescilinin mümkün olup olmayacağının araştırmasının yapıldığı bu hizmet marka bulmada ve marka oluşturmada sıkıntı yaşayan sektörlerde yeni bir açılım getirecektir. Firmalarımız yeni marka bulmada zorlanmadan yüzlerce alternatif işaret veya isim üzerinden çalışmalarını sürdürme imkanına kavuşmuş oldukları için yukarıda belirttiğimiz özelliklerde markalara da sahip olacaklardır.

Ayrıca pazarın değişen yapısına ve tüketici guruplarına göre markalar kullanan firmalarımızın gelecekte kullanacakları bu markaları tescil edilmeden kullanma riskine girmeden elde etme imkanını da bu yolla elde etmiş olacaklardır.
Güzel bir hafta geçirmeniz dileklerimle…
 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al