Ayşe Figen Zemin

Uzman GörüşleriMarka Neden Taklit Edilir?


Marka bir firmanın en büyük imajı ve sermayesidir. Bu gözle bakıldığında şirketler markalaşma sürecinde doğru stratejiler belirleyip, doğru noktalara odaklanarak markalaşmayı başarmış iseler, taklit edilmesi günümüzde maalesef kaçınılmazdır. Çünkü markanın gücü itibarı taklitçilerin, diğer bir deyişle hırssızların ağzını sulandıracak kadar caziptir… Bu tür kişi veya kurumların stratejisi, hiçbir masrafa girmeden, belli bir seviyeye gelmiş, satış ve pazarlama stratejisini oluşturmuş, tüketici nezdinde güven oluşturmuş markaları taklit ederek haksız kazançlar elde etmektir.

Marka hırsızlığı günümüzde çok yaygınlaşmış, özelliklede ülkemizdeki bazı sektörlerde çok yaygın olarak yapılmaya devam etmektedir. Tekstil, gıda gibi tüketicinin vazgeçilmezleri olan sektörlerde marka taklidi çoğu zaman firmaların doğal olarak yapmakta oldukları normal bir davranış biçimi haline gelmiştir. Marka Taklitçiliğinin bir diğer tehlikeli boyutu ise tanınmış markaların benzerlerini tescil ettirerek, illegal olarak yaptıkları marka hırsızlığını legal olarak yapıp kendilerini rahatlatmak ve haksız yere kazanç sağlama yoluna gidilmesidir.

Marka bir firmanın en büyük ekonomik değeridir. Bu nedenle marka sahipleri marka stratejilerini belirlerken taklitleri ve bu taklitlere karşı yapılması gerekenleri de doğru bir politika ile belirlemek zorundadırlar. Marka Taklit ediliyor ise ve bu taklit markanın itibarına zarar veriyor ise Türkiye’ deki yasalar bu hırsızlara karşı çok etkili bir güce sahiptir. Yeter ki marka sahibi bu yasal haklarının bilincinde olsun ve bu yasal haklarını kullansın. Marka Taklidi ile ilgili davalara Fikri ve Sınaî Haklar Ceza Mahkemeleri bakmaktadır ve İhtisas Mahkemelerinin sayısı her geçen gün artmaktadır. Ayrıca bu kapsamdaki suçlar, acele işlerden sayıldığından hukukun bu noktada hızlı işlediğini söyleyebiliriz.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, sınaî mülkiyetle ilgili önemli adımlar atmaktadır. Bakanlık, taklit ürünle ilgili sorumlulara 3 yıla kadar hapis cezası öngören bir tasarıyı imzaya açtı. Bu ve bunun benzeri birçok adım taklitçiliğe ve kopyacılığa dur demenin yollarından birkaçı... Bu kadar değerli olan Sınaî Haklarımızı bu tehlikelere karşı koruyabilmek adına; öncelikle bu değerlerimizi tescil ettirmek, sonrasında da takip etmek ve gerektiğinde hukuki haklarımızı kullanmak en önemli stratejimiz olmalıdır.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al