HaberlerMarka Tescili Neden Gerekli?
2001 yılı itibariyle GB çerçevesinde tüm ihracat ve ithalatlarda ürünlerle ilgili marka tescil belgesinin gösterilmesi zorunluluğu var.


Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, yaptığı açıklamada marka tescilinin önemine işaret etti. "Özellikle ihracata yönelik çalışan firmalar marka, patent ve endüstriyel tasarım tescilinin önemini iyi kavradı. Bir markanın oluşması ve tüketici tarafından aranılır hale gelmesinden sonra ise en büyük sorun taklitlerle ortaya çıkıyor. Bu sorunlarla karşılaşmamak için yoğun bir emek ve maliyet gerektiren tanıtım çalışmalarına başlamadan önce markaların tescil edilmesi gerekiyor. Tescil müracaatı yapılmadan önce de markanın hedef pazarlarda ve orijin ülkedeki tescil durumunun araştırılması gerekiyor.

Hele rekabetin çok yoğun olduğu bir dönemde marka tanıtımına yapılacak yatırımların çok dikkatli bir şekilde yapılması gerekiyor" diyen Yamankaradeniz, sınai haklar konusunda Türkiye’nin 90’lı yıllardan sonra ciddi bir yol aldığını söyledi. Toplu tescil sistemi kapsamında Türkiye’nin de anlaşmaya taraf olduğunu belirten Yamankaradeniz, “Bunlar Topluluk Markası ve Madrid Protokolü. Sanayicilerin sorun yaşamamaları için, hedef pazarlarda markalarının tescilini yaptırmaları gerekir. GB çerçevesinde tüm ihracat ve ithalatlarda marka tescil belgesi zorunluluğu var” dedi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al