Mart 2015Markanıza İsim Seçerken…


Markanıza İsim Seçerken…

Firmaların gelecek değerleri arasında maddi varlıklardan daha çok ön plana çıkan marka için isim belirlemek hiç de kolay değildir. Çünkü artan marka müracaat sayıları hem Türkiye hem de dünyanın diğer ülkelerinde tescil ettirilerek korunacak isimlerin bulunmasında yeni tekniklerin ortaya çıkmasının yolunu açmıştır.

Gelişmiş ülkelerde kültürel yapı farklılıkları dolayısıyla yıllar öncesinde başlatılan bu çalışmalar henüz ülkemizde yeni yeni konuşulmaya başlamıştır. Hakikaten bu güne kadar çocuklarımın isimlerinin baş harfleri, köyümüzün, yöremizin isimleri diye birçok ismi marka olması için tescillerini yaptık. Ama bunun böyle olmadığını ve ülkelere göre yazılış ve okunuş farklılıkları gözetilerek bu isimlerin bulunması gerektiğini öğrenmiş bulunuyoruz. 

Hepimiz hem benzerlerinden kolayca ayırt edilecek hem de bulunduğumuz sektörde yıldızı parlayacak markaların sahibi olmak isteriz. Ancak bu hayalin önündeki tek engel yine bizim doğru bir stratejiden uzak, yaklaşımımızdan kaynaklanmaktadır. Marka olacak isim,  markanın birinci basamağını oluşturmaktadır. 

Bu adım doğru atılırsa marka tescil süreci dahil marka yönetimi ve bu markanın ticarileştirilmesi dahil bütün süreçler doğru bir yolda ilerleyecektir. Dünya markası olmanın yolunun da buradan geçeceğini düşünürsek isim konusunun ne kadar büyük önem arz ettiğini daha iyi yorumlamış olacağız.

Belki de ülkemizden dünya çapında marka çıkmamasının nedeni de buraya dayanıyor olabilir. Dünya dillerinde okunuşunun ve yazılışının sorun olan bir markanın firmaya ne tür bedeller ödettirdiği “Nova” markasının İspanya’da yaşadığı hezimet çok net bir şekilde ifade etmektedir. Amerikan otomobil firması Chevrolet firmasının hiçbir araştırma yaptırmadan İspanya’da satışa sunduğu otomobillerde yürümez anlamına gelen “Nova” markasını kullanması sonucunda satamadığı otomobillerden ettiği zarar çok büyük olmuştur. Bu çalışmalar doğru bir yapının kurulmasında zaman harcamanın zorunluluğunu ortaya koymaktadır.

İyi Günler Dileklerimle…

Kemal Yamankaradeniz 
Destek Patent A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al