Aralık 2014Markayla Bütünlük


Markayla Bütünlük

Bu yazımda özellikle markalaşma anlayışındaki son gelişmeleri anlatacak uygulamalara yer vermek istedim.
Yaşanan gelişmeler gerçekten marka ile bütünleşmenin gerekli olduğunu ortaya koymaktadır. Marka sadece bir işaret değil aynı zamanda firmayı temsil eden büyük bir değerdir .İşte bu değeri oluşturan unsurlar aşağıda ifade edeceğim bu bilgilerde bulunmaktadır. İnanıyorum ki bu bilgiler değerli sanayici ve iş adamlarımız için bir ışık olacaktır.

Katılımcı – Yenilik, uzun ömürlü olmanın anahtarını oluşturduğu için, markalar, müşteri fikirlerinin ve geri bildirimlerin açıkça davet edildiği ve müşteri deneyimlerine kulak misafiri olunabilecek, daha demokratik bir havanın yerleşmesini sağlamalıdır. 

İnsancıl - Marka, müşterilerinin sosyal görünümüyle özdeşleşmeli ve onların inanç ya da davalarına dolaylı da olsa katkıda bulunma yolları aramalıdır. 

Deneysel – Marka bağlantısı, tüketicilerin ilgi ve yaşam biçimleri ile eş anlamlılık kurulmasıyla sağlanır. Onlara algısal ve duygusal düzeylerde erişmek üzere, bilişsel mantık yürütmenin ötesine geçer. 

Uyumlu – Medya bölümlemesi, nesnel olmayı gerektirir. Hiçbir kanal, ekonomi önlenemez bir biçimde dengesiz hale gelmediği sürece, tek başına iktidar olamaz. Dengeli bir yaklaşım, müşterilere seçme özgürlüğü verir. 

Şeffaf – Tüketiciler, marka repertuarlarını belirlerken son derece seçici olurlar. Seçilmek için, karşılıklılık şartlarının açık ve net olması gerekir. Bu modeli uyarlarken, geleneksel marka oluşturma süreci ikinci derecede rol oynamalı; birinci sırada ise ana yaşam döngüsü aşamaları (kazanma, geliştirme ve elde tutma) boyunca müşterilerin yanında olmak gelmelidir. Hedef, nihai deneyimi, müşterinin bakış açısından hayal etmektir. Daha sonra, bu idealin nasıl gerçekleştirilebileceğine dair pratik düşünceye geçilir.

Süreç, çok özel bir müşteri deneyimi yaratmaya odaklanmış, bir günlük fikir üretme atölye çalışmasıyla başlamalıdır. Müşterilerin minimum beklentileri nelerdir? Özlemleri ve inançları nelerdir? Bir aşamadan diğerine geçmenin önündeki engeller nelerdir? Arzu ve deneyim arasındaki boşluklar nelerdir? Kalıcı bir hale etkisi yapacak ve hep hatırlanacak bir deneyim yaşatmak için uygun anlar hangileridir? 
Sonuç olarak markaların toplumla bütünleşmesi ve sosyal sorumluluklara ortak olması gerekmektedir.

Güzel bir hafta geçirmeniz dileklerimle.

Kemal Yamankaradeniz
Destek Patent A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı


Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al