MARKA KULLANIM ARAŞTIRMALARI

Marka Kullanım Araştırmaları

Türkiye’de kullanıma dayalı bir tescil sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla markalar çok genel ibarelerle ürün veya hizmet grupları için tescil edilebilmektedir. Bu da kullanımı olmayan alanlarda firmaların marka tescili elde etmelerine olanak sağlamaktadır. Ancak bir markanın çok fazla sınıfta tescil edilmesi, aynı markayı başka ürün grupları için tescil ettirmek ve kullanmak isteyen firmalara engel teşkil etmektedir.

Markaların kanunen tescil edilmelerini takip eden 5 yıl içerisinde, tescil edildikleri ürün veya hizmetler için kullanılma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu süre içerisinde tescil edildikleri halde kullanılmayan markaları, dava yoluyla iptal etme olanağı bulunmaktadır.

Muhtemel bir dava öncesi ilgili markanın tescil edildiği ürün veya hizmetler için kullanılmadığını tespit etmek ve davada başarı şansını görmek için en uygun yöntem kullanım araştırması yapmaktır. Kullanım araştırması tescilli bir markanın Türkiye’de bir marka hak sahibi, distribitörleri, lisans alanları tarafından aktif olarak kullanılıp kullanılmadığını internet araştırması, telefonla görüşmeler, hak sahibi ile iş yerinde görüşmeler, ürün numunesi ve fotoğrafının temin yoluyla raporlanmasını kapsamaktadır.


Marka Kullanım Araştırmaları ile ilgili daha detaylı bilgi için “Destek” olmaya hazırız.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al