2016-06-28

Anne Sütü Bile Arınacak!

İnsanın hayatı boyunca tükettiği en saf besin olan anne sütü bile çevresel etkilerle saflığını kaybediyor. Çeşitli kimyasallar, ilaçlar hatta makyaj malzemeleri, emziren annenin sütüne geçiyor. Prof. Dr. Tuğba Tunalı Akbay dünyada ilk kez anne sütünü bu kimyasallardan ayıran bir filtre geliştirdi.

Yıllar önce kullandığı ilaçlar nedeniyle, bebeğini emziremeyince bu filtre üzerinde çalışmaya başlayan Akbay, projesine TÜBİTAK'ın da destek vermesiyle uluslararası patentini aldı. Her türlü ilacın, antidepresanların, ağrı kesicilerin, antibiyotiklerin ve kalp ilaçlarının anne sütüne etkisi olduğunu belirten Akbay, "İlaçların dışında, saç boyası, makyaj malzemesi ve kimyasal madde içeren tüm ürünleri bu sınıfa dahil edebiliriz" dedi.

Filtrenin biberonlara ve saklama kaplarına da monte edilebildiğini belirten Akbay, "Filtre ile her ilaca ait olan spesifik antikoru, kuvvetli bir şekilde, kimyasal olarak ifade edecek olursak kovelent bağı ile bağlıyoruz. Dolayısıyla bu filtrenin üzerine antikorlar yapışıyor. Anten ile televizyon ilişkisi gibi sinyali yakalıyor ve sonrasında sütün içerisinden koparıyor. Filtrenin süte 15 dakikalık teması sütü tamamen arındırıyor" diye konuştu.

Prof. Dr. Tuğba Tunalı Akbay'ın bu önemli buluşu, bu yıl 9'ncusu düzenlenen Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuar'ında gümüş madalya ile ödüllendirildi. Akbay'ın buluşunun yakın zamanda seri üretimine başlanacak.

Ödüllü buluşun uluslararası tescilinde büyük katkısı olan Destek Patent'in Patentler Departmanı Bölüm Yöneticisi Tahnur Yazıcı, "Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı'ndan ödüller ile döndük. Prof. Dr. Tuğba Tunalı Akbay'ın devrim niteliğindeki buluşu ile kadınlarımızın neler yapabileceğini uluslararası arenada bir kez daha görmüş olduk. Dileğimiz bilime ve teknolojiye verdiğimiz önemin artarak devam etmesi ve kadınlarımızın her alanda olduğu gibi bilim alanında da kendini kanıtlaması. Biz kadın buluşçularımızın her zaman arkasında olan bir kurumuz. Bundan sonra da bu tavrımızı sürdüreceğiz" dedi.

Ayrıntılı bilgi için:
Rıdvan Tozlu: ridvan.tozlu@itibaratolyesi.com
Tel: 0212 272 5151