Markanızı Güvenle Tescil Edin
Size en doğru seçenekleri sunmak için buradayız. Başlamak için tek yapmanız gereken marka adınızı girmek ve ardından 'Ara' butonuna basmak.

Marka

Kuzey Afrika ülkelerinin çoğu WIPO uluslararası tescil topluluk tescil sisteminin üyesidir. Fas, Cezayir, Tunus, Libya ve Mısır’da tescil süreçleri Ortadoğu ülkelerine benzerdir. Özellikle Cezayir ve Libya’da markaların tescile bağlanma süreçleri oldukça uzundur.
Güney Afrika (Sahra Altı ülkeleri) eski sömürge ülkelerini içermektedir ve bu bölgedeki ülkeler sınai haklar açısından oldukça az gelişmiştir. OAPI (Afrika Birliği Markası) veya ARIPO (Afrika Bölgesel Fikri Haklar Organizasyonu) olarak topluluk müracaatları yapılabilmektedir.

Patent

ARIPO - Afrika Bölgesel Fikri Haklar Organizasyonu
ARIPO - Afrika Bölgesel Fikri Haklar Organizasyonu
- Başvuru işlemleri, Zimbabve’de bulunan (African Regional Intellectual Property Organization /Afrika Bölgesel Fikri Haklar Organizasyonu) tarafından yürütülür.
-ARIPO’ya üye 20 ülke bulunmaktadır. Bu ülkelerden, sadece Eswatini için PCT üzerinden geçişte, ARIPO’ya başvuru yapmak zorunlu olup, Somali ve Mauritius PCT’ye üye değildir.
-ARIPO başvurusu, topluluğa üye olan tüm ülkelerde ortak bir çatı altında patent alma imkanı sağlamaktadır.
-Tek bir inceleme süreci gerçekleşmektedir.
-Başvuru belge aldığı takdirde bütün üye ülkelerde belge almış olarak kabul edilmektedir.
-Koruma istenen ülkeler için yıllık harçların ödenmesi gerekmektedir.
OAPI - Afrika Fikri Haklar Organizasyonu
OAPI - Afrika Fikri Haklar Organizasyonu
- Başvuru işlemleri, Kamerun’da bulunan OAPI (African Intellectual Property Organization / Afrika Fikri Haklar Organizasyonu) tarafından yürütülür.
-ARIPO’ya üye 17 ülke bulunmaktadır. Bu ülkelerden, 17’si için de PCT üzerinden geçişte, OAPI’ye başvuru yapmak zorunludur.
-OAPI başvurusu, topluluğa üye olan tüm ülkelerde ortak bir çatı altında patent alma imkanı sağlamaktadır.
-Tek bir inceleme süreci gerçekleşmektedir.
-Başvuru belge aldığı takdirde bütün üye ülkelerde belge almış olarak kabul edilmektedir.
-Koruma istenen ülkeler için yıllık harçların ödenmesi gerekmektedir.

Tasarım

Benin, Burkina Faso, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Kongo, Fildişi Sahilleri, Ekvator Ginesi, Gabon, Gine, Gine-Bissau, Mali, Moritanya, Nijer, Senegal, Togo ve Komorlar’ ın yer aldığı OAPI (Afrika Fikri Mülkiyet Örgütü) üye ülkelerine, her ülkenin Resmi Kurumuna ayrı ayrı tasarım başvurusu yapılabileceği gibi, doğrudan OAPI üzerinden veya Lahey Uluslararası Başvuru Sistemi üzerinden OAPI seçilerek tasarım başvurusu yapılabilir.
Botsvana, Esvatini(eski adı Svaziland), Gambiya, Gana, Kenya, Lesotho, Liberya, Malavi, Mozambik, Namibya, Ruanda, Sao Tome & Principe, Sierra Leone, Sudan, Tanzanya, Uganda, Zambiya, Zimbabve gibi Afrika ülkelerine her ülkenin Resmi Kurumuna ayrı ayrı tasarım başvurusu yapılabileceği gibi, doğrudan ARİPO üzerinden tasarım başvurusu yapılabilir. Ayrıca Mısır, Tunus ve ARİPO üyesi Bostvana, Namibya, Ruanda, Sao Tome & Principe ve Gana’ ya Lahey Uluslararası Başvuru Sistemi üzerinden üye ülkeler seçilerek de tasarım başvurusu gerçekleştirilebilmektedir.

Bizimle İletişime Geçin

Afrika ülkelerinde marka, patent, tasarım tescili hakkında detaylı bilgi için info@destekpatent.com adresi ile iletişime geçiniz