Markanızı Güvenle Tescil Edin
Size en doğru seçenekleri sunmak için buradayız. Başlamak için tek yapmanız gereken marka adınızı girmek ve ardından 'Ara' butonuna basmak.

Marka

Ortadoğu ülkelerinin büyük çoğunluğunda her sınıf için ayrı müracaat yapılmaktadır. İşlem yapılması için gerekli vekaletname, faaliyet belgesi, vb. dokümanları Noter, Konsolosluk ya da Apostil onaylı olarak sunulmalıdır.

Irak, Kuzey Irak, Suriye, Yemen gibi ülkelerdeki politik durum gereği tescil süreçlerinde sorunlar ve gecikmeler yaşanabilmektedir.
Asya kıtası ülkelerinin büyük kısmının kendi alfabeleri bulunduğundan yerel dilde başvuru yapılması önemlidir. Marka müracaatlarının tescile bağlanma süreleri uzundur.

Asya ülkelerinin bazıları WIPO uluslararası tescil topluluk tescil sisteminin üyesidir.

Patent

EAPO - Avrasya Patent
EAPO - Avrasya Patent
- Başvuru işlemleri, Rusya’da bulunan EAPO (Eurosian Patent Office / Avrasya Patent Ofisi) tarafından yürütülür.
- EAPO’ya üye 8 ülke bulunmakta, PCT üzerinden geçişte Avrasya Patent Başvurusu zorunlu olan ülke bulunmamaktadır.
- Avrasya Patent Başvurusu, topluluğa üye olan tüm ülkelerde ortak bir çatı altında patent alma imkanı sağlamaktadır.
- Tek bir inceleme süreci gerçekleşmektedir.
- Başvuru belge aldığı takdirde bütün üye ülkelerde belge almış olarak kabul edilmektedir ancak koruma istenen ülkelerde, yıllık harçların ödenmesi gerekmektedir.
GCC – Körfez İşbirliği Konseyi
GCC – Körfez İşbirliği Konseyi
- Başvuru işlemleri, Suudi Arabistan’da bulunan GCC (Gulf Cooperation Council / Körfez İşbirliği Konseyi) tarafından yürütülür.
-GCC’ye üye 6 ülke bulunmaktadır.
-GCC patent sistemi PCT’ye dahil değildir ancak GCC patent sistemine üye bütün ülkeler PCT’ye üyedir.
-GCC başvurusu, topluluğa üye olan tüm üye ülkelerde ortak bir çatı altında patent alma imkanı sağlamaktadır.
-Tek bir inceleme süreci gerçekleşmektedir.
-Başvuru belge aldığı takdirde bütün üye ülkelerde belge almış olarak kabul etmektedir.
-Başvurunun korumasına devam edilmesi için yıllık harçların ödenmesi gerekmektedir.

Avrasya Patent ve GCC topluluk başvuru sistemleri dışında, Asya kıtasında bulunan ülkeleri içeren diğer bir topluluk başvurusu sistemi bulunmamaktadır.

Japonya ve Çin de dahil olmak üzere, bu topluluk sistemlerine dahil olmayan diğer ülkeler için ülkesel başvuru yolu tercih edilmeli ya da PCT sistemine dahil olan ülkeler için, PCT başvurusu yapılarak ulusal aşamaya geçiş yolu tercih edilmelidir.

Tasarım

Asya kıtasının tamamında yer alan ülkelerde tasarım tescili için toplu bir başvuru sistemi bulunmamaktadır. Bu kıtada yer alan ülkelerde tasarım tescili için genelde ülkesel başvuru sistemi tercih edilmektedir.
Ayrıca Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Kırgızistan, Moğolistan, Tacikistan, Türkmenistan, Japonya, Singapur, Kamboçya, Vietnam, Kuzey Kore, Güney Kore, Brunei gibi ülkelere Lahey Uluslararası Başvuru Sistemi tercih edilerek tasarım başvurusu yapılabilir. İsrail, Umman ve Suriye Arap Cumhuriyeti gibi Ortadoğu ülkelerine de Lahey Uluslararası Başvuru Sistemi tercih edilerek tasarım başvurusu yapılabilir.

Bizimle İletişime Geçin

Asya ülkelerinde marka, patent, tasarım tescili hakkında detaylı bilgi için info@destekpatent.com adresi ile iletişime geçiniz