2020-04-09

Anatolia Geneworks'den Coronavirüs Saptama Kiti

Destek Patent olarak, patent tescil süreçlerinde hizmet verdiğimiz Ar-Ge Merkezlerimizden Anatolia Tanı ve Biyoteknoloji Ürünleri Yeni Coronavirüs ( 2019-nCoV) Saptama Kiti’ni piyasaya çıkardı…

Dünya Sağlık Örgütü, Coronavirüs’ün genetik kodlarını yayınladıktan birkaç hafta sonra Şubat ayı içinde Ar-Ge çalışmalarını tamamlayıp, "Bosphore Yeni Coronavirüs (2019-nCoV) Saptama Kiti’ni piyasaya çıkaran Anatolia Tanı ve Biyoteknoloji Ürünleri, o günden bu yana başta İtalya ve Polonya olmak üzere çeşitli Avrupa ülkeleriyle Pakistan ve İran’ın başını çektiği Ortadoğu ve Asya ülkelerinde satılan kitlerle on binlerce hastaya teşhis konulması sağladı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından da kullanılan Real-Time PCR (gerçek zamanlı PCR) tekniği ile çalışan bu test, kanda virüs var olup olmadığını 2 saat gibi kısa bir süre içerisinde tespit ediyor. Test kitinde kullanılan tasarımın birden fazla hedef bölgeyi tespit etmesiyle, virüste görülebilecek olası mutasyonların test sonucuna etki etme riski engelleniyor ve %100 spesifite ile sonuç veriyor. Gerçek-Zamanlı PCR teknolojisi, Türkiye’de üniversite eğitim ve araştırma hastaneleri, büyük devlet hastaneleri, bazı özel hastaneler ve tanı laboratuvarları tarafından başta HIV-1 ve Hepatit olmak üzere birçok hastalığın tanı testlerinde kullanılıyor. Bu teknoloji, vücudun virüse karşı ürettiği antikorların var olup olmadığını bulmak prensibi ile çalışan serolojik testlere göre daha erken ve daha kesin sonuç veriyor.