2019-12-04

Coğrafi İşaretli Ürünlerle Hedef 25 Milyar Avroluk Gelir

Coğrafi işaret tescilinin ülkelerin kalkınması için önemli olduğuna değinen Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Türkiye’de 461 coğrafi işaret tescilli ürün bulunduğunu işlemleri devam eden ise 426 adet ürün olduğunu belirtti.

Asan Türkiye’nin zengin coğrafi işaret portföyünün gastronomi ile birleştiğinde 25 milyar avroluk gelir elde edilebileceğini dikkat çekti. Konuyla ilgili ise son yıllarda önemli çalışmalar yaptıklarını söyleyen Asan, fuarlarda coğrafi işaretli ürünlerin sergilenmeye başlandığının da altını çizdi.

Ayrıca Asan, ürünlerin Avrupa Birliği Komisyonunda da tescillenmesi için faaliyet yürüttüklerine değinerek "Gaziantep baklavası, Aydın inciri ve Malatya kayısısı olmak üzere 3 ürünümüz Avrupa Komisyonunda tescil faaliyetleri tamamlandı. Afyonkarahisar mermeri, pastırması, sucuğu, Kayseri mantısı, pastırması, sucuğu, Aydın kestanesinin de aralarında bulunduğu 15 ürünün başvuruları yapıldı, işlemleri devam ediyor. Artı 20 ilave ürün daha hazırladık. 35 ürünün 2020 yılı içinde Avrupa Komisyonunda tescilinin tamamlanmasını planlıyoruz." şeklinde konuştu.

AB Komisyonunda ise ürünler tescillenince ihracat paylarının ve şanslarının arttığını belirten Asan Giresun tombul fındığı, Malatya kayısısı gibi ürünlerin bu bağlamda daha fazla katma değerli ihraç edildiğini dile getirdi.

Asan, "İtalya sadece peynirden 10-12 milyar avro bir yıllık gelir elde ediyor. Fransa'nın yıllık 60 milyar avronun üzerinde coğrafi işaretli geliri söz konusu. Bizim ise çok düşük düzeyde. Malatya kayısısı ve fındıktan toplam 100 milyon dolar seviyesinde. Oysa ki bu rakamlarla mukayese ettiğimizde Türkiye'nin coğrafi işaretli ürünlerden yılda 20-25 milyar avro kazanmaması için hiçbir sebep görmüyorum. Türkiye'nin zengin coğrafi işaret portföyünü düşündüğümüzde ve bunu gastronomiyle birleştirdiğimizde 25 milyar avronun da üstüne çıkabiliriz. Uygun markalaşma ve pazarlamayla bu hedefin çok gerçekçi olduğunu düşünüyorum. Gelecek açısından son derece umutluyum." dedi.

KAYNAK: TÜRKPATENT