Tescilli Markanın Göstergesi: ® İşareti

Birçok kişi, ® işaretinin ne anlama geldiğini merak eder. Bu işaret, genellikle bir markanın, logonun veya sloganın yanında yer alır. Peki, bu ® işareti ne anlama gelir ve neden önemlidir? İşte detaylar...

® İşareti Nedir, Ne Anlama Gelir?

® işareti, genellikle ticari marka tescilini temsil eder. Bir marka sahibi, marka, logo veya slogan gibi markayla ilişkili diğer unsurları tescil ettirmek için ilgili kuruma başvuruda bulunur.

Markanın tescil edilmesi, marka sahibine belirli haklar ve korumalar sağlar.

Tescil edilen bir markanın yanında yer alan ® işareti, markanın kayıtlı olduğunu ve yasal korumaya tabi olduğunu gösterir. ® sembolünü kullanma hakkı, marka sahibine aittir.

® işareti, kullanıldığı ülkede tescili alınmış bir markayı temsil eder.

® ve ™ İşaretleri Arasında Ne Fark Vardır?

a. ® işareti sadece ilgili ülkede tescilli olan marka örneğinde kullanılabilir

b. ™ işareti, henüz tescil işlemleri tamamlanmayan veya tescil başvurusu yapılmamış markalar için kullanılır

® İşaretinin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Bir markanın yasal olarak koruma altında olduğunu gösterir, marka kullanım ihlallerine karşı koruma sağlar, markanın izinsiz kullanımını engeller. Tüketicilere markanın güvenilir ve orijinal olduğunu vurgularken, aynı zamanda tüketicinin markaya güven duymasını da sağlar. Markanın itibarını ve değerini artırır, uzun vadede rekabet avantajı sağlar.

Marka Sorgulama Nedir?

Marka sorgulama, bir işletmenin/kişinin belirli bir markayı kullanma hakkına sahip olup olmadığını belirlemek için uygulanan bir araştırma yöntemidir. Marka başvurusu yapmak isteyen kişiler, markaya konu ilgili ibare/şeklin veya benzerinin başkası tarafından tescil edilmiş olup olmadığını tespit etmek için marka sorgulama işlemini gerçekleştirirler.

Siz de Destek Patent’ in web sitesi üzerinden marka sorgulama yaparak tescil ettirmek istediğiniz marka ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Tescili talep edilen markaya konu ilgili ibare/şeklin veya benzerinin başkası tarafından tescil edilmiş olup olmadığına dair sorgulama işlemi yapılır.

Bu sorgulama, birebir veya benzer bir markanın tescilli olup olmadığını içerir. Tescili istenen markanın, başvuru sürecinde bir sorunla karşılaşılmasının önüne geçmek için önemli bir adımdır. Ardından Türk Patent ve Marka Kurumu'na (TÜRKPATENT) tescil için başvuru yapılır. TÜRKPATENT yapılan başvuruyu inceler ve uygun görülürse yapılan başvuru resmi marka bülteninde yayınlar. Markanın resmi bültende yayında kaldığı süre boyunca, yapılan marka başvurusuna herhangi bir itiraz gelmemesi durumunda yaklaşık 3 ay içerisinde marka tescil başvurusu onaylanır ve marka TÜRKPATENT tarafından tescil edilir.

Ancak her ülkede marka tescili ve kullanımı ile ilgili farklı yasal düzenlemeler bulunduğundan marka sahiplerinin yerel yasal gereksinimlere uygun hareket etmeleri önemlidir.

Marka tescil edildiği ülke/ülkeler için hak sahipliğini doğurur. Türkiye’de tescil edilmiş bir marka sadece Türkiye içinde sahibine hak sağlamaktadır.