2020-05-06

Sosyal Mesafe Geliştirilen Yapay Zeka İle Kontrol Edilebilecek

Landing AI yapay zeka şirketi Koronavirüs salgınından korunmak için en önemli tedbirlerden biri olan sosyal mesafeyi kontrol eden bir yapay zeka geliştirdi.

Şirketin yayınladığı yapay zeka aracı, kameralardan elde ettiği gerçek zamanlı videolarda insanların birbirlerinden güvenli mesafede durup durmadıklarını algılıyor. Sosyal mesafeyi kontrol eden yapay zeka sisteminde kamera verilerinden faydalanıyor. Geliştirilen yapay zeka, insanları algılıyor ve insanların etrafında dikdörtgen çerçeveler çiziyor. İnsanların etrafında oluşan dikdörtgen çerçeveler yeşil renkli ise sosyal mesafeye uyulduğu anlamına geliyor. Sosyal mesafeye uymayanlar ise kırmızı kutucuk içine alınıyor.

Landing AI, geliştirilen yapay zekanın işyerlerinde insanların sosyal mesafeye uyması için kullanılabileceğini söylüyor. Geliştirilen yapay zeka sayesinde yöneticiler, çalışanların sosyal mesafe kurallarına uyup uymadıklarını kontrol edebiliyor.

Alışveriş devi Amazon, hala çalışmaya devam eden depolarında çalışanların sosyal mesafelerini kontrol etmek için benzer bir yapay zeka uygulaması kullanıyor. Amazon’un yapay zeka uygulaması ile birbirine çok yaklaşan depo çalışanları uyarılıyor.

Kaynak: Futurism