2021 Yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi Açıklandı

TÜBİTAK öncülüğünde oluşturulan ve her sene kamuoyuna ilan edilen Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’nin 2021 sonuçları açıklandı. Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2021’e göre Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) 83,7 puanla ilk sırada yer alırken, Sabancı Üniversitesi 75,7 puanla ikinci, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ise 72,5 puanla üçüncü sırada yer aldı.

2021 Yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksini açıklayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bu endeks, üniversitelerin birçok açıdan performansını ölçerek etki analizi çalışmalarına da önemli girdiler sağlıyor.” dedi. “Biz bu çalışma ile üniversiteler arası girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabetin artmasını, böylelikle de girişimcilik ekosisteminin gelişmesini hedefliyoruz.” mesajını da verdi. Bakan Varank, bu endeksin üniversitelerin eğitim kalitesine göre sıralandığı bir liste veya bu hususta en başarılı üniversiteyi ortaya koyan bir çalışma olmadığının da altını çizdi.

Bakan Varank Ar-Ge ve yenilik ekosistemi aktörlerinin performanslarını düzenli takip edilmesinin ve ölçülmesinin, kamu kaynak kullanımının gerekçelendirilmesini sağlayan etki analizi çalışmalarını tamamlayıcı önemli girdiler sunduğunu ifade etti. “Etki analizi orta ve uzun vadeli sonuçları irdeleme imkanı sunarken, performans analizleri ise kısa ve orta vadeli çıktıları takip imkanı yaratmakta ve ihtiyaca cevap verecek şekilde yapılandırılmış verilerin üretilmesini sağlamaktadır.” diye de ekledi.

Üniversitelerimiz bünyesinde son yıllarda girişimcilik ve yenilikçiliğe dair önemli adımlar atıldığına işaret eden Varank, “Özellikle TÜBİTAK’ın bu alanda verdiği önemli desteklerin de katkısıyla, akademide girişimcilik ekosistemi ciddi bir atılım ve hareketlilik içinde. Elbette bu iş arz-talep işi. Gençlerimiz de artık kendi işlerini kurmanın, girişimci olmanın hayallerini kuruyor. Şimdi bakın dünyaya, geleceğe, teknolojiye yön verenler hep girişimciler, yeniliğin peşinde koşanlar. Bu sebeple akademisyen ve araştırmacılar da artık çalıştıkları kurumlarda girişimciliğe, yenilikçiliğe dair fırsat ve kaynakların olduğu yerlerde toplanıyor. Dolayısıyla artık üniversitelerimiz için, girişimci ve yenilikçi olmak bir tercih meselesi değil, bir zorunluluk” diye konuştu.

Endekse ilişkin detayları da paylaşan Bakan Varank, “devlet ya da vakıf üniversitesi olması, görece yeni ya da geçmişi daha uzun olan üniversite olması fark etmez. Bütün üniversitelerimiz doğru adımları attıklarında ve bu adımlarında ısrar ettiklerinde üst sıralarda kendilerine yer buluyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Girişimci ve yenilikçi üniversite endeksi sıralamasının nasıl hazırlandığına dair bilgi veren Bakan Varank, “Öğretim üye sayısı 50'nin üzerinde olan 191 üniversitemizden toplanan 1 milyon hücrelik veri seti 9 aylık yoğun ve titiz bir çalışmayla değerlendirilmiştir. TÜBİTAK öncülüğünde yürütülen bu çalışmaya, bakanlığımız, YÖK, Savunma Sanayii Başkanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, KOSGEB, TÜRKPATENT, TAGEM, TENMAK, TÜBA, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı ve üniversitelerimizin de aralarında bulunduğu 287 kurum katkılarını sunmuştur" ifadelerini kullandı.

Endeksin sonuçlarının bu yıl ilk defa etkileşimli grafikler ile TÜBİTAK web sitesinden açıklandığını belirten Varank, bu sayede üniversitelerimizin kendilerini hem ortalama değerlerle, hem de diğer üniversitelere görece kıyaslayabileceklerini vurguladı. Endeks kapsamında kullanılan göstergeler, ağırlıklar ve yönteme ilişkin detaylı bilgilere yine TÜBİTAK’ın web sayfasından ulaşılabileceğini aktaran Varank, “Nihayetinde bu seneki endeksimizde, ‘bilimsel teknolojik araştırma yetkinliği’, ‘fikri mülkiyet havuzu’, ‘iş birliği ve etkileşim’ ile ‘ekonomik ve toplumsal katkı’ olmak üzere dört boyutta 23 göstergeye göre sıralamamızı yaptık” diye konuştu.2021 Yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi'nde yer alan ilk 10 üniversite ve puanları şöyle:

SıraÜniversiteToplam Puan
1ODTÜ83,7
2Sabancı Üniversitesi75,7
3İTÜ72,5
4Bilkent Üniversitesi68,3
5YTÜ67,0
6Koç Üniversitesi65,5
7GTÜ62,7
8Boğaziçi Üniversitesi62,3
9İYTE59,7
10Özyeğin Üniversitesi58,2
Kaynak: T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı