Patent Sorgulama Nedir? Nasıl Sorgulanır?

Patent başvurusu yapmak isteyen kurum ya da kişiler için patent sorgulama, oldukça önemlidir. Patent başvurusu yapıldıktan sonra meydana gelebilecek büyük problemlerin önüne geçilmesi için gereklidir. Tescil edilmesi için başvurulan buluşun öncesinde başka kişiler tarafından bulunmadığının kontrol edilmesi ile patent araştırması başlar.

Patent Sorgulama Nedir?


Gerçekleştirilen teknik buluşlar, marka, logo, isim kararları ve ürünlerin dış görünüşleri ile ilgili daha önceden benzer ya da aynılarının bulunup bulunmadığına dair yapılan sorgudur. Patent sorgulama işlemi tüm aşamaları titizlikle yürütülmesi gereken ve buluşun gelecekteki yerini etkileyen bir süreçtir.

Patent Sorgulama Nasıl Yapılır?


Patent sorgulama yapılırken Türk Patent ve Marka Kurumu’nun veri tabanı kullanılır. Ancak daha geniş kapsamlı bir araştırma için profesyoneller tarafından dünya çapında veri tabanlarına erişilmesi de önemlidir. En doğru ve güvenli bilgilere resmi patent sitelerinin veri tabanlarından erişilir. Bunun yanı sıra yurtdışı marka sorgulamalarında Avrupa Patent Ofisi (EPO)’nin web sitesinden dünya çapında sorgulama yapılması mümkündür.

Patent Sorgulama Neden Önemlidir?


Patent sorgulamasının gerçekleştirilmesi için geniş çaplı bir araştırmanın yapılması gereklidir. Çünkü sorgulamaya konu olan buluşun daha önceden farklı kişi ya da kurumlar tarafından gerçekleştirilmiş olması firmaya maddi ve manevi zararlar getirir. Gelecek zamanlarda yaşanabilecek olumsuzlukların ve adli zorlukların önceden önlenmesi için işlemin titizlikle sürdürülmesi gerekir. Firma ve markalar için bu sorgulama işlemi yapılırken uzman kuruluşlardan profesyonel destek alınması sürecin iyi biçimde yönetilmesini sağlar.

Online Patent Sorgulama


Çevrimiçi patent sorgulama olarak da bilinen online patent sorgulama işlemi, patent ve marka işlemlerinde destek sağlayan profesyoneller tarafından gerçekleştirilir. Türkiye ve uluslararası veri tabanlarına hâkim olan profesyonel ekipler; bu işlemi gerçekleştirirken önce ön araştırma aşamasını tamamlar, ardından ön sorgulamalar yapar ve sorgulanan buluşun en son aşamasının ne denli özgün ya da yeni bir düzeyde olduğu saptar.

Bu aşamada sorgu kriterlerine yönelik en ince ayrıntılar irdelenmeli ve yapılan analizlerin raporlanması gerekir. Sorgu sürecinin ayrıntılı yapılmaması sonraki aşamalarda hukuki yaptırımlara ya da maddi kayıplara neden olabilir.

Marka İbaresi Sorgulama


Marka ismi; bir firmanın ya da işletmenin en önemli kimlik ögelerinden biridir. Bu ismin özgünlüğü ve kullanım eğilimleri yalnızca markanın kimliğini değil ileride yaşanabilecek hukuki süreçler ve yükümlülükleri de etkiler. Dolayısıyla marka patent sorgulama işlemleri arasında en çok merak edilen konuların başında isim/ibare sorgulama aşaması gelir. En iyi sonuçların alınması ve markanın geleceğine yatırım yapılması için bu işlemin profesyonel ekipler tarafından geniş veri tabanlarında gerçekleştirilmesi gereklidir.

Firmanız için yaptığınız ya da kişisel olarak gerçekleştirdiğiniz tüm buluş, üretim, isimlendirme ve şekil verme işlemlerinizde patent sorgu adımlarını en iyi şekilde gerçekleştirmek için uzman desteği alabilirsiniz. Destek Patent ekibinde bulunan alanında uzmanlaşmış profesyoneller ile buluşlarınızı güvenli biçimde geleceğe taşıyabilirsiniz.